عنوان

بست پلاستیکی یکی از تجهیزاتی است که استفاده‌های گوناگونی از آن می‌شود مانند دسته‌بندی کابل‌ها و در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود.

انواع بست پلاستیکی

 

بست پلاستیکی در واقع ابزاری صنعتی است که همان‌طور که از نام آن مشخص است برای محکم کردن یک اتصال و یا بستن چند قطعه به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بست‌ها در انواع گوناگون و در متریال مختلف از آهن، استیل و پلاستیک برای کاربری‌های مختلف از زدن داربست گرفته تا اتصالات لوله‌کشی مورداستفاده قرار می‌گیرند. انتخاب مواد سازنده بست تأثیر زیادی بر مقاومت کششی آن دارد.
بست پلاستیکی کمربندی از پرکاربردترین بست‌ها در صنعت محسوب می‌شود. بست‌های پلاستیکی کمربندی نوعی از بست هستند که کاربرد آنها دقیقاً مانند مکانیزم کاری دست‌بندی‌های پلیس است که در یک طرف به بسته‌شدن بیشتر اتصال حرکت کرده و قفل می‌شوند. بست کمربندی هم از متریال استیل تولید می‌شود و هم از پلاستیک که بر حسب شرایط کاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بست - پلاستیکی - صنعت برق

بست پلاستیکی کمربندی که از متریال PVC یا پلی‌وینیل کلرید تولید می‌شود دارای ترکیباتی است که چقرمگی و مقاومت کششی در رأس فاکتورهای مهم آن قرار می‌گیرند.

مفهوم چقرمگی بست پلاستیکی کمربندی در واقع مفهوم مقاومت بالای این بست را در مقابل فشار و کشش می‌رساند. تحت کشش زیاد ابتدا بست پلاستیکی کمربندی دچار خزش یا افزایش طول می‌گردد. طبیعتاً مقاومت کششی نیز مانند چقرمگی برای بست پلاستیکی کمربندی تحت‌تأثیر ترکیبات شیمیایی بکار گرفته شده در ساختار آن است.

بست پلاستیکی انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بست گلخانه‌ای
  • بست کمربندی
  • بست سیم
  • بست کوتاه و بلند
بنر تماس - صنعت برق

عنوان

بست پلاستیکی گلخانه‌ای

بست گلخانه‌ای نوعی از بست پلاستیکی است که در اکثر فروشگاه‌ها موجود است. این بست جهت انجام امور مربوط به گل‌وگیاه و گلخانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع از بست پلاستیکی سایزهای مختلفی دارد. سایزهای ۲۰، ۲۵ و ۵۰ میلیمتر از پرکاربردترین سایزهای این نوع بست هستند.

یکی از ویژگی‌های مهمی که این بست باید داشته باشد مقاومت بالا در مقابل سرما و گرما است. به همین دلیل بست گلخانه‌ای را از پلی‌اتیلن می‌سازند زیرا دوام بالایی دارد. از این بست جهت مهار پلاستیک گلخانه با سازه و اسکلت گلخانه و جلوگیری از پاره شدن پلاستیک استفاده می‌شود.

بست - پلاستیکی - صنعت برق

عنوان

بست کمربندی

بست پلاستیکی کمربندی یکی از انواع بست است که برای بستن بسیاری از اشیا کاربرد دارد. این بست پلاستیکی در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف در بازار موجود است. انواع مختلف بست پلاستیکی کمربندی با مقاومت‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌شوند.

بست - پلاستیکی - صنعت برق

برخی از این بست‌های پلاستیکی کمربندی را با مقاومت کمتر به‌گونه‌ای می‌سازند که با اندکی فشار پاره یا باز می‌شوند. بعضی دیگر از این بست‌ها طوری ساخته شده‌اند که دارای سختی و مقاومت بالا و قابل‌توجهی هستند.

به‌طورکلی هر جا که نیاز به بستن چند جسم با هم باشد، بست‌های پلاستیکی کمربندی کاربرد دارند. طراحی و ساخت بست کمربندی این‌گونه است که یک نوار پلاستیکی دندانه‌دار است که ازیک‌طرف وارد گیره در سمت دیگر می‌شود و تنها این حلقه را می‌توان کوچک‌تر و تنگ‌تر کرد و امکان باز کردن وجود ندارد. از بست‌های کمربندی پلاستیکی تنها یک‌بار می‌توان استفاده کرد.

اما برخی از این نوع بست‌ها هستند که در قسمت گیره اهرم کوچکی دارند که با فشار دادن آن می‌توان آن را به‌راحتی باز کرد و دوباره از آن استفاده نمود.

بنر تماس - صنعت برق

عنوان

بست پلاستیکی سیم

بیشترین استفاده از بست پلاستیکی سیم برای کابل برق و به‌طورکلی در صنایع الکترونیک است. از این نوع بست پلاستیکی جهت دسته‌بندی و بستن سیم‌ها استفاده می‌شود. این نوع بست به نسبت سایر بست‌های پلاستیکی نازک‌تر و کوتاه‌تر است و در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف تولید می‌شود.

این نوع از بست پلاستیکی بیشتر به‌صورت کلی خریداری می‌شود و بیشتر کاربرد آن برای منظم‌کردن سیم‌های برق یا کابل‌های تجهیزات الکتریکی است. استفاده از بست سیم از بی‌نظمی کابل‌های برق یا سایر سیم‌ها جلوگیری می‌کند.

از این بست برای جمع‌کردن و دسته‌بندی کابل‌های برق استفاده می‌کنند تا از روی‌هم‌رفتگی یا حتی اتصال کابل‌های برق با هم جلوگیری کنند. بیشتر دیتا سنترها و سایت‌های مخابراتی برای منظم‌کردن سیم‌ها از این نوع بست پلاستیکی استفاده می‌کنند. بست پلاستیکی سیم نوعی اتصال‌دهنده است که برای محکم نگه‌داشتن سیم‌ها و کابل‌های الکتریکی در کنار هم طراحی شده‌اند، اگرچه معمولاً در کاربردهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

معمولاً از یک نایلون بادوام ساخته می‌شوند و یک بخش نواری انعطاف‌پذیر با دهانه در یک انتها دارند. بند سیم به‌دور مورد پیچیده می‌شود تا با انتهای صاف وارد سر شود و محکم کشیده می‌شود تا محکم شود.

بست - پلاستیکی - صنعت برق

دندانه‌های کوچک از لق شدن و ازبین‌رفتن آن جلوگیری می‌کند. آنها در طیف گسترده‌ای از طول‌ها، رنگ‌ها و عرض‌ها موجود هستند تا برای طیف وسیعی از مشاغل هم در داخل و هم در خارج از خانه مناسب باشند و آنها را به یک محصول ضروری برای هر کیت ابزار تبدیل می‌کند.

بست پلاستیکی کوتاه و بلند

بست‌ پلاستیکی در اندازه‌های کوتاه، متوسط و بلند در بازار موجود هستند. هرکدام از این بست‌ها برای کار خاص خود طراحی شده‌اند. در برخی موارد خاص نیازی نیست شما از بست پلاستیکی بلند استفاده کنید. در این مواقع بست کوتاه به کار شما می‌آید. بست پلاستیکی کوتاه محصولی ایده‌آل برای کارهای کوچکی که اتصالات کابلی با اندازه معمولی یا بلند مناسب نیستند، هستند.
طیف بست‌های پلاستیکی کوتاه در رنگ‌های مختلف و همچنین کابل‌های استاندارد سیاه‌وسفید موجود است. بست‌های پلاستیکی کوتاه همگی دربسته‌های ۱۰۰تایی عرضه می‌شوند.

بست کوتاه و بلند

بست‌ کوتاه برای نصب کابل‌ها و سیم‌های کوچک و سبک‌وزن ایده‌آل است، راه‌حلی بادوام برای فضاهای کوچک یا موقعیت‌هایی ارائه می‌کند که نیازی به بسته‌بندی با طول بیشتر و استحکام بالاتر نیست.
بست‌های بلند در خودروسازی بیشترین استفاده را دارد. از این نوع از بست‌ها برای مصارف خاص استفاده می‌شود و در سایزهای مختلف تولید می‌شود. برخی از اندازه‌های این نوع از بست را در زیر آورده‌ایم:
سایز مختلف بست بلند پلاستیکی:
• بست بلند: ۵۳ سانتی‌متر با ضخامت ۷.۶ میلیمتر
• بست بلند: ۶۱ سانتی‌متر با ضخامت ۷.۶ میلیمتر
• بست بلند: ۷۱ سانتی‌متر با ضخامت ۷.۶ میلیمتر
• بست بلند: ۸۱ سانتی‌متر با ضخامت ۹ میلیمتر
• بست بلند: ۹۱ سانتی‌متر با ضخامت ۹ میلیمتر
• بست بلند: ۱۰۲ سانتی‌متر با ضخامت ۹ میلیمتر
امروزه انواع مختلفی از بست در بازار موجود است. نمونه‌های خارجی و تولید داخلی را می‌توان به‌صورت بسته‌های چندتایی یا حتی به‌صورت تکی باتوجه‌به نیاز خود خریداری و استفاده نمود. قیمت انواع بست باتوجه‌به مقاومت آنها و مواد به‌کاررفته در آنها تعیین می‌شود.

عنوان

سوالات متداول

بست پلاستیکی چیست؟

بست پلاستیکی در واقع ابزاری صنعتی است که همان‌طور که از نام آن مشخص است برای محکم کردن یک اتصال و یا بستن چند قطعه به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بست پلاستیکی گلخانه‌ای چیست؟

بست گلخانه‌ای نوعی از بست پلاستیکی است که در اکثر فروشگاه‌ها موجود است. این بست جهت انجام امور مربوط به گل‌وگیاه و گلخانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع از بست پلاستیکی سایزهای مختلفی دارد. سایزهای ۲۰، ۲۵ و ۵۰ میلیمتر از پرکاربردترین سایزهای این نوع بست هستند.


ثبت نظر