عنوان

بست چنگالی

بست چنگالی یا چنگکی به‌عنوان یکی از تجهیزات برای نگه‌داری کابل یا لوله در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم این نوع بست را مورد بررسی قرار دهیم.

عنوان

انواع بست چنگالی

از بست‌ چنگالی به‌عنوان گیره‌های فلزی نگهدارنده در مصارف ساختمانی استفاده می‌کنند. این قطعات  به‌عنوان ابزارهای مکانیکی ساده بیشترین کاربرد را در نگه‌داری کابل برق و لوله‌ها در ساختمان دارند. بست چنگالی به دلیل کاربردی که از آن‌ها انتظار می‌رود، باید در شرایط استاندارد و با مواد اولیه باکیفیت ساخته شوند. این بست‌ها معمولاً از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند که در شرایط احتمالی و تحت‌فشار، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. قیمت بست چنگالی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. نصب و باز کردن آن هم آسان است و اجازه دسترسی آسان به سیم‌های برق یا لوله‌ها را در هر زمان به شما می‌دهد.

بنر تماس - صنعت برق
بست - چنگالی- صنعت - برق

عملکرد این گیره‌ها به شکلی است که با قفل کردن اجسام در کنار هم یا ثابت نگه‌داشتن یک وسیله در موقعیتی خاص، مانع از ایجاد لرزش و حرکت آن می‌شوند. به‌طورکلی این اتصالات کار ایمن نگه‌داشتن پروژه‌ها و اجسام را بر عهده دارد. از کاربرد این قطعات می‌توانیم به لوله‌کشی و برق‌کشی در ساختمان اشاره کنیم که از بست‌ها برای نگه‌‌داشتن لوله گاز و یا کابل برق‌ استفاده می‌شود.

بست‌های چنگالی معمولاً از جنس گالوانیزه ساخته می‌شوند و در دو نوع گالوانیزه سردوگرم ساخته می‌شوند. بست چنگالی از نوع سرد در مقابل رطوبت، فشار بالا و همچنین خط‌وخش آسیب‌پذیر است و به همین دلیل از آن در محیط‌های مرطوب استفاده نمی‌شود.

نوع گرم بست چنگالی برای محیط‌های سخت و مرطوب به دلیل مقاومت بالایی که دارد مناسب است. از این بست بیشتر برای نگه‌داری لوله‌ها در کنار دیواره یا سقف بنا استفاده می‌شود. این لوله‌ها از سیستم لوله‌کشی محافظت می‌کند و به‌خاطر مقاومت بالایی که دارند می‌توانند طول زیادی از لوله را بر روی دیوار یا سقف نگه دارند.

عنوان

بست چنگالی معمولی:

بست چنگالی معمولی به‌منظور حفاظت، نگه‌داری و همچنین هدایت سیم‌های برق در ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل‌توجه در مورد بست چنگالی معمولی این است که برای انتخاب آن به‌اندازه آن باید توجه شود. زیرا اگر اندازه آن کوچک‌تر از نیاز کار ما باشد ممکن است بشکند یا به تأسیسات آسیب جدی وارد کند. این نوع بست به‌منظور نظم دادن به کابل‌های برق در دیواره یا سقف ساختمان و جلوگیری از به‌هم‌ریختگی سیم‌ها به کار برده می‌شود.

بست چنگالی معمولی به‌راحتی نصب می‌شود و این امر سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. علاوه بر این دو مزیت سبب محافظت از تجهیزات و افزایش ایمنی در کار می‌شود

بست - چنگالی- صنعت - برق

باز و بسته کردن این نوع از بست بسیار سریع و آسان صورت می‌گیرد و درصورتی‌که بخواهید تغییری ایجاد کنید به‌راحتی می‌توانید آن را باز کنید. بست‌های چنگالی معمولی را در کارهایی همچون تأسیسات، ساخت‌وسازها، مکان‌ها و حتی در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی مورداستفاده قرار می‌دهند.

عنوان

بست چنگالی عایق‌دار:

بست چنگالی دارای عایق به‌خاطر پوششی که دارد برای نگه‌داری کابل‌های برق مورداستفاده قرار می‌گیرد. پوشش عایق این بست‌ها سبب افزایش ایمنی و کاهش فشار و آسیب به سیم‌های برق می‌شود. جنس بست چنگالی عایق‌دار از گالوانیزه، روی یا استیل می‌تواند باشد.

بنر تماس - صنعت برق
بست - چنگالی- صنعت - برق

عایق بودن این نوع بست از پاره شدن یا به‌طورکلی آسیب به سیم یا کابل جلوگیری می‌کند. در بسیاری از ساختمان‌ها ما شاهد اتصالی یا قطعی برق در برخی قسمت‌ها هستیم که دلیل آن قطع شدن یا خورده شدن قسمتی از سیم توسط بست غیر عایق است.

بست چنگالی عایق دارای پیچ رگلاژ است که با کمک آن می‌توان انواع سیم برق را ثابت نگه داشت. در بیشتر این بست‌ها از عمل گالوانیزه کردن برای عایق کردن استفاده می‌کنند. در این عمل فولاد یا آهن را در درون روی مذاب با درجه حرارت ۴۴۹ سانتی‌گراد آلیاژ می‌کنند. این نوع بست از مقاومت بالایی برخوردار است و طول عمر آن به نسبت از بست معمولی بیشتر است.

عنوان

بست چنگالی لوله:

یکی از قطعاتی که در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی کاربرد زیادی دارد، بست چنگالی لوله است. این نوع از بست به‌صورت گالوانیزه گرم و سرد تولید می‌شود. بست لوله چنگالی به دلیل دارابودن زبانه قابل تنظیم قادر است چند سایز لوله را پوشش دهد.

شکل ظاهری این بست به‌صورت حرف U است و هرکدام از پایه‌های این بست دارای یکسری دندانه هستند. این دندانه‌ها وظیفه انجام عمل اتصال را بر عهده دارند. در قسمت مرکزی یک پیچ و یک قطعه عایق به‌صورت کمانی وجود دارد که با باز و بسته کردن پیچ می‌توان به لوله فشار آورد یا فشار را از روی آن برداشت.

بست - چنگالی- صنعت - برق

شکل کمانی قطعه عایقی که به پیچ متصل است به دلیل راحت‌تر سوارشدن بر روی لوله است. بست لوله به‌تنهایی کارایی ندارد و به یک قطعه مکمل دیگر نیز نیازمند است. این قطعات مکمل ریل‌ها هستند که بست روی آن قرار می‌گیرد و محکم می‌شود. ریل‌های سی چنل بستر بلندی را فراهم می‌کنند که می‌توان چند بست لوله چنگالی را روی آن نصب کرد.

نکته قابل‌توجه این ست که درصورتی‌که به سایز بزرگ‌تر از بست لوله نیاز داشتید باید متناسب با همان سایز ریل خریداری کنید.

عنوان

ابعاد بست چنگالی:

 این نوع بست‌ها در اندازه‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌شوند. انتخاب بست، با سایز متناسب با لوله یا کابل برق بسیار مهم است. باید دقت شود ابعاد بست چنگالی بزرگ‌تر از لوله یا کابل‌های برق نباشد زیرا در این صورت با مرور زمان گردوخاک جمع می‌شود و سبب آسیب به لوله یا سیم‌های برق می‌شود.

بست - چنگالی- صنعت - برق

سایزهای استاندارد موجود در بازار عبارت‌اند از:

 • بست با سایز ۱۲-۸
 • بست با سایز ۱۶-۱۲
 • بست با سایز ۲۰-۱۶
 • بست با سایز ۲۵-۱۸
 • بست با سایز ۲۴-۲۰
 • بست با سایز ۲۸-۲۴
 • بست با سایز ۳۲-۲۸
 • بست با سایز ۳۶-۳۲
 • بست با سایز ۴۰-۳۶
 • بست با سایز ۴۶-۴۲
 • بست با سایز ۵۲-۴۸

نکته مهم:

سعی کنید باتوجه‌به اندازه لوله یا کابل خود بست را انتخاب کنید. به‌اندازه ۴ تا ۷ میلیمتر فضای جابه‌جایی برای بست چنگالی وجود دارد. برای انتخاب سایز مناسب، مثلاً سایز ۲۴-۲۰ به شما این امکان را می‌دهد تا لوله یا کابل‌هایی با اندازه‌ای بین دو عدد ۲۰ و ۲۴ درون این بست قرار بگیرند. راحتی نصب این نوع از بست و همچنین ابعاد مختلف آن سبب شده تا در محیط‌های مختلف قابل‌استفاده باشد. بست چنگالی عایق این امکان را به شما می‌دهد تا با خیال راحت سیم‌های برق را از درون آن عبور دهید بدون اینکه نگران اتصال سیم باشید.

عنوان

سوالات متداول

انواع بست چنگالی را نام ببرید ؟

از بست‌ چنگالی به‌عنوان گیره‌های فلزی نگهدارنده در مصارف ساختمانی استفاده می‌کنند. این قطعات  به‌عنوان ابزارهای مکانیکی ساده بیشترین کاربرد را در نگه‌داری کابل برق و لوله‌ها در ساختمان دارند. بست چنگالی به دلیل کاربردی که از آن‌ها انتظار می‌رود، باید در شرایط استاندارد و با مواد اولیه باکیفیت ساخته شوند. این بست‌ها معمولاً از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند که در شرایط احتمالی و تحت‌فشار، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. قیمت بست چنگالی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

بست چنگالی معمولی چیست ؟

بست چنگالی معمولی به‌منظور حفاظت، نگه‌داری و همچنین هدایت سیم‌های برق در ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل‌توجه در مورد بست چنگالی معمولی این است که برای انتخاب آن به‌اندازه آن باید توجه شود. زیرا اگر اندازه آن کوچک‌تر از نیاز کار ما باشد ممکن است بشکند یا به تأسیسات آسیب جدی وارد کند.

بست چنگالی عایق‌دار را توضیح دهید ؟

بست چنگالی دارای عایق به‌خاطر پوششی که دارد برای نگه‌داری کابل‌های برق مورداستفاده قرار می‌گیرد. پوشش عایق این بست‌ها سبب افزایش ایمنی و کاهش فشار و آسیب به سیم‌های برق می‌شود. جنس بست چنگالی عایق‌دار از گالوانیزه، روی یا استیل می‌تواند باشد.

ثبت نظر