سیم ارت روکشدار

سیم ارت روکشدار، سیمی است که به عنوان سیم اتصال زمین، مورد استفاده قرار می گیرد. سیم های ارت، دارای انواع گوناگونی از جمله سیم های افشان، نیمه افشان، مفتولی و فولادی می باشند. رنگ سیم ارت، به صورت استاندارد، زرد و سبز راه راه است. سیم های ارت، در سیم کشی ارت ساختمان و تابلوهای برق به کار می روند.

سیم ارت روکشدار - صنعت برق

سیم ارت روکشدار یا سیم اتصال زمین، هادی اضافه ای است که در مدارهای الکتریکی استفاده شده و برای تخلیه جریان های اضافی به زمین، مورد استفاده قرار می گیرد. سیم ارت با انتقال جریان های نشتی به زمین، مانع از برق گرفتگی می شود. جریان های نشتی، ممکن است، از طریق سطوح رسانا، به بیرون منتقل شده و بدنه دستگاه ها و لوازم، برق دار شوند.

سیم های ارت، به همراه سیم های فاز و نول، در سیم کشی منازل، لحاظ شده و در سیم کشی پریزها و کلیدهای ساختمان به کار می روند. بدین ترتیب، جریان های نشتی از طریق پریز ها و سیم کشی ارت، به چاه ارت ساختمان منتقل شده و برق گرفتگی رخ نخواهد داد.

چاه ارت ساختمان، در پایین ترین طبقه و در عمق ۴ الی ۸ متری حفر می گردد. ارتفاع چاه، باید به اندازه ای باشد که به مقداری رطوبت، دسترسی پیدا کنیم. به این سیستم، سیستم ارت حفاظتی و عملیاتی می گویند. بقیه سیستم های اتصال زمین عبارتند از:

اتصال زمین ایمنی: این اتصال، در تجهیزات الکتریکی، از جمله ترانسفورماتورها و ژنراتورها، برای تثبیت نقطه خنثی و عملکرد صحیح تجهیزات اجرا می گردد.

اتصال زمین صاعقه گیر: این سیستم، در آخرین طبقه ساختمان، نصب شده و اثرات صاعقه را به زمین انتقال می دهد و از آتش سوزی جلوگیری می نماید.

دلایل استفاده از سیم ارت عبارتند از:

 • حفاظت در برابر اضافه بار
 • رسانایی خوب در زمین
 • تثبیت سطح ولتاژ
 • جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی

بنر تماس - صنعت برق

انواع سیم ارت روکش دار

به طور کلی سیم ارت روکشدار از نظر جنس هادی مورد استفاده، به دو دسته مسی و آلومینیومی تقسیم بندی می شود. سیم های مسی، از لحاظ انتقال جریان و تبادل حرارتی، عملکرد بهتری از نوع آلومینیومی داشته و قیمت گران تری دارند.

سیم های ارت روکشدار به چند گروه، تقسیم بندی می شوند:

 • سیم ارت افشان روکشدار

سیم های ارت افشان، دارای مصارف ساختمانی بوده و انعطاف پذیری بالایی دارند. رشته های هادی مسی باریک، به صورت تابیده، در داخل این سیم ها، استفاده شده و روکشی از عایق PVC، اطراف آن ها را احاطه کرده است. برای سیم کشی ارت ساختمان ها، از سیم های افشان ارت دار استفاده می گردد.

 • سیم ارت نیمه افشان روکشدار

این مدل از سیم ارت روکشدار، از رشته های مفتولی به هم تابیده، تشکیل شده و از لحاظ انعطاف پذیری، مابین سیم افشان و سیم سخت مفتولی می باشد. از این سیم های ارت، در داخل لوله های برق، با مسیرهای صاف و کم انحنا استفاده می گردد.

 • سیم ارت خشک یا مفتولی روکشدار

سیم های خشک یا مفتولی، سیم هایی تک رشته می باشند که از انعطاف پذیری خوبی برخوردار نیستند. از این سیم های ارت، در داخل تابلوهای برق استفاده می گردد. سیم های مفتولی ارت، با سطح مقطع های مختلف، در بازار موجود هستند و از نظر انتقال جریان و افت ولتاژ، عملکرد ضعیف تری نسبت به سیم های افشان دارند.

 • کابل فولادی ارت روکشدار

کابل های فولادی ارت، در دو نوع روکشدار و بدون روکش تولید می گردند و کاربردهای گوناگون دارند.

بهتر است بدانید، سیم ارت روکشدار دارای استاندارد رنگ است. سیم ارت، همواره با رنگ زرد و سبز راه راه، در سیم کشی مشخص می گردد. رنگ استاندارد، برای سیم های فاز و نول نیز، در سیم کشی ساختمان، به ترتیب عبارتند از قرمز برای فاز و آبی برای نول.

سیم ارت فولادی روکش دار

کابل های فولادی ارت، وظیفه انتقال جریان صاعقه به چاه ارت را بر عهده داشته و به عبارتی صاعقه گیر می باشند. این کابل ها، بین ترمینال صاعقه گیر و ترمینال ارت متصل می گردند. کابل های فولادی ارت، از ورق گالوانیزه فولادی تولید شده و تبادل حرارتی خوبی با محیط دارند. بنابراین در اثر افزایش دما، در حین انتقال صاعقه، داغ نشده و آتش نمی گیرند.

سیم ارت روکشدار - صنعت برق

کابل های فولادی در برخی از کاربردها، می توانند، جایگزین سیم مسی ارت شوند. برخی از کاربردهای کابل فولادی ارت عبارتند از:

 • سیم ارت ساختمان
 • هم بندی فونداسیون و اسکلت ساختمان
 • سیم گارد
 • سیم مهاری
 • هادی نزولی در سیستم صاعقه گیر

خرید سیم ارت روکشدار

سیم ارت روکشدار - صنعت برق

خرید سیم ارت روکشدار، به طور معمول، برای مصارف ساختمانی و صنعتی انجام می گردد. سیم های ارت، دارای سطح مقطع های مختلف هستند و کاربردهای گوناگونی در صنعت دارند. سیم های افشان ارت، معمولا در داخل لوله های برق و لوله های خرطومی، به همراه سیم های فاز و نول، برای سیم کشی ساختمان به کار برده می شوند.

چند سالی است که ساختمان ها، مجهز به چاه ارت شده اند و سیم کشی ارت و همبندی اسکلت ساختمان، طبق مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان، اجباری می باشد. از این رو، خرید سیم ارت روکشدار به صورت وسیعی، در بازارهای سیم و کابل کشور انجام می گردد.

سیم های ارت، همانند دیگر سیم ها، با کیفیت های مختلف در بازار وجود دارند. این سیم ها، با هادی های آلومینیومی و مسی تولید می گردند. روکش سیم ها نیز، به طور معمول از جنس پلی وینیل کلراید(PVC) یا پلی اتیلن می باشد.

متاسفانه، بازار مملو از سیم و کابل با کیفیت های ضعیف است. بنابراین برای خرید این اقلام، باید همواره، به مراکز معتبر فروش سیم و کابل و تجهیزات الکتریکی مراجعه نمایید. تمامی سیم های مصرفی در سیم کشی ساختمان ها از جمله سیم ارت، باید دارای کد استاندارد ده رقمی باشند و از سامانه های ذیصلاح، استاندارد آن ها، مورد استعلام قرار بگیرد.

قیمت سیم ارت روکشدار

همانطور که در بالا گفتیم، سیم ارت روکشدار دارای انواع مختلف و کاربردهای گوناگون است. سیم های افشان ارت، به طور معمول، قیمت گران تری نسبت به سیم های مفتولی و خشک ارت دارند، زیرا این سیم ها، فرآیند تولید پیچیده تری را دارا می باشند.

سیم های روکشدار ارت با هادی آلومینیومی و مسی در بازار موجود هستند. سیم های مسی، قیمت بالاتری در مقایسه با سیم های آلومینیومی و فولادی دارند.  سطح مقطع سیم نیز، نقش اساسی در قیمت سیم دارد، زیرا سیم هایی با سطح مقطع بالاتر، از مس بیشتری تولید شده اند، بنابراین قیمت بالاتری دارند.

با توجه به این که، قیمت جهانی مس، متغیر می باشد، قیمت سیم و کابل های مسی نیز، تحت تاثیر این موضوع قرار داشته و ثابت نیستند.

سوالات متداول

انواع سیم ارت روکش دار چیست؟

به طور کلی سیم ارت روکشدار از نظر جنس هادی مورد استفاده، به دو دسته مسی و آلومینیومی تقسیم بندی می شود. سیم های مسی، از لحاظ انتقال جریان و تبادل حرارتی، عملکرد بهتری از نوع آلومینیومی داشته و قیمت گران تری دارند.

خرید سیم ارت روکشدار به چه صورت است؟

متاسفانه، بازار مملو از سیم و کابل با کیفیت های ضعیف است. بنابراین برای خرید این اقلام، باید همواره، به مراکز معتبر فروش سیم و کابل و تجهیزات الکتریکی مراجعه نمایید. تمامی سیم های مصرفی در سیم کشی ساختمان ها از جمله سیم ارت، باید دارای کد استاندارد ده رقمی باشند و از سامانه های ذیصلاح، استاندارد آن ها، مورد استعلام قرار بگیرد.

قیمت سیم ارت روکشدار چیست؟

با توجه به این که، قیمت جهانی مس، متغیر می باشد، قیمت سیم و کابل های مسی نیز، تحت تاثیر این موضوع قرار داشته و ثابت نیستند. 1. باسلام و احترام اجرای ارتینگ واحدهای صنعتی که بصورت دفنی در زمین میباشد از کابل ارت روکش دار یا بدون روکش استفاده شود یا خیر علت چرا ؟

  ممنون میشوم پاسخ دهید ۰۹۱۶۸۱۰۴۹۷۰

ثبت نظر