عنوان

سیم تلفن به سه دسته­ی کلی تقسیم شده است که شامل کابل تلفن هوایی، کابل تلفن زمینی و کابل تلفن فیبر نوری می­شود.

انواع سیم تلفن

 

  • سیم تلفن هوایی

سیم تلفن به سه دسته­ی کلی و استاندارد تقسیم می­شود که شامل سیم تلفن هوایی، سیم تلفن زمینی و کابل تلفن فیبر نوری می­شود. کابل تلفن نوعی کابل برق است که برای انتقال تصویر، صوت و امواج کاربرد دارد. در واقع کاربرد کابل تلفن هوایی، اتصال و ایجاد خطوط تلفن در خارج از ساختمان می­باشد. کابل تلفن هوایی به خوبی عایق­بندی شده است تا در برابر برخورد عوامل بیرونی مانند تغییرات دمایی، تغییرات هوایی نظیر باد و باران، نور خوشید و آب، به مرور دچار آسیب و خرابی نشود. کابل تلفن هوایی به دلیل ضخیم بودن و مقاومت بالا، انعطاف کمتری دارد و بسیار شکننده است. سیم تلفن هوایی توسط متخصصین اداره برق نصب می­شود چرا که کابل برق دارای ولتاژ می­باشد. شدت ولتاژ عبوری در کابل تلفن زیاد نیست ولی برای بدن آسیب­زننده است.

کاربرد سیم تلفن هوایی در خارج از ساختمان می­باشد و دارای تنوع بالایی است. از این توصیه می­شود همیشه کار را به کاردان بسپارید. کابل تلفن هوایی از مرکز مخابرات هر منطقه به جعبه­های بزرگ موجود در سطح شهر متصل می­شوند. کاربرد جعبه تقسیم، اتصال منازل مشترکین خطوط تلفن ثابت و شهری به مرکز مخابرات است. سیم تلفن هوایی با روکش مشکی به صورت حلقه­ای و با متراژ بالا خرید و فروش می­شود. تنوع کابل تلفن هوایی شامل کابل تلفن هوایی دو زوج، کابل هوایی ساده، کابل تلفن هوایی مهاردار، کابل تلفن هوایی دوبل مهاردار و کابل تلفن هوایی ضد نویز می­شود. از دیگر کاربرد این نوع کابل می­توان به انتقال داده با فرکانس بالاتر در اینترنت‌های خانگی یا اداری اشاره کرد. ناگفته نماند که عمدتا کابل‌ تلفن هوایی جهت انتقال داده در مسیرهای طولانی‌تر کاربرد دارد که در بیرون از ساختمان نصب می‌شود.

 

  • سیم تلفن زمینی

سیم تلفن زمینی نوع دوم کابل­های تلفن است که با رنگ­بندی­های متنوعی در بازار موجود است که در واقع با کدگذاری رنگ سیم­­های داخلی، دو نوع رشته­ی موجود در کابل از هم جدا شده­اند. استانداردترین ترکیب رنگ در کابل تلفن زمینی، رنگ طوسی است. خط تلفن برای فعال شدن به یکی از این دو رشته نیاز دارد. کاربرد سیم تلفن زمینی در داخل ساختمان به منظور سیم­کشی تلفن و آیفون می­باشد. برخلاف کابل تلفن هوایی، کابل تلفن زمینی بسیار منعطف است چرا که ضخامت آن کم می­باشد. ضخامت کم و انعطاف بالا از عوامل موثر در کاربرد گسترده­ی کابل تلفن زمینی هستند. از این نوع کابل­ها در هر محیطی از ساختمان می­توان استفاده کرد.

کابل تلفن زمینی دارای ولتاژ کمی است و برای نصب آن بهتر است از برق­کار کمک بگیرید تا ولتاژ موجود در کابل آسیبی به خودتان وارد نکند. از طرفی سیم­کشی غیر اصولی ممکن است در آینده موجب آسیب رساندن به کل سیستم سیم­کشی شود. گاها از سیم تلفن زمینی برای خارج از ساختمان هم استفاده می­شود که در این صورت به دلیل ضعیف بودن روکش آن، از لوله و کانال برای محافظت از کابل تلفن زمینی استفاده می­کنند.

 

  • سیم تلفن فیبر نوری

سیم تلفن فیبر نوری نوعی کابل تلفن است که به دلیل طراحی و فرآیند ساخت متفاوتی که دارد، هم در داخل ساختمان و هم در خارج از ساختمان قابل استفاده می­باشد. تنوع کابل تلفن فیبر نوری شامل کابل نوری ژله­ای فیلد کانالی، کابل نوری ژله­ای فیلد خاکی و کابل نوری مهاردار هوایی می­شود. این نوع کابل در خطوط ارتباطی مخابرات کاربرد دارد که با سرعت بالا، اطلاعات را جابه­جا می­کند. ضخامت کابل فیبر نوری در حدود یک اینچ می­باشد. کابل فیبر نوری با ضخامت کم، توان بالایی در انتقال و برقراری هزاران تماس صوتی همزمان را دارد.

کابل فیبر نوری از سه قسمت تشکیل شده است و شامل مرکز یا هسته، لایه پوشش­دهنده یا روکش و رویه نهایی یا بافر می­شود. هسته سیم تلفن فیبر نوری از جنس شیشه است و سیگنال­های نوری از این قسمت عبور می­کنند. روکش، لایه­ی رویی هسته است و نوری را که از هسته به بیرون تابیده می­شود را به داخل هسته برمی­گرداند. بافر از جنس پلاستیک است و در برابر عوامل بیرونی مانند تغییرات هوایی از جمله باد، باران و رطوبت و تغییرات دمایی، مقاوم است.

سیم تلفن - صنعت برق

عنوان

سیم تلفن تک زوج

سیم تلفن تک زوج به عنوان کابل مخابراتی کاربرد دارد. این نوع کابل تلفن با روکش فویل و سطح مقطع ۰٫۶ سانتی متری در بازار خرید و فروش می­شود. کاربرد کابل تلفن تک زوج در سیم­کشی آیفون­های تصویری است تا از ایجاد نویز در آیفون جلوگیری کند و کیفیت تصویر و صدا آیفون را بالا ببرد. قیمت سیم تلفن تک زوج به عواملی مثل برند، نوع پوشش، تعداد رشته­ها، سطح مقطع، کابل زره­دار، کابل غیر زره پوش و کارخانه سازنده کابل بستگی دارد.

از کاربردهای کابل تلفن تک زوجی می­توان به کابل تلفن داخلی ساختمان، کابل تلفن خارج از ساختمان، کابل تلفن مهادار هوایی، کابل تلفن کانالی و کابل تلفن خاکی اشاره کرد. در ظرفیت­های بیشتر از فیبر نوری، از این نوع کابل استفاده می­شود.

سیم تلفن - صنعت برق

عنوان

سیم تلفن دو زوج

سیم تلفن دو زوج با هادی مس آنیل مفتولی و با رویه­ی PVC تولید می­شود که در نهایت یک لایه فویل آلومینیومی به صورت طولی یا عرضی به عنوان شیلد در کابل استفاده شده است. کابل تلفن دو زوج دارای رشته­های تک نیستند بلکه در داخل یک هسته سیم تلفن دو زوج، چندین سیم وجود دارد که به طور منظم به یکدیگر پیچیده شده­اند. کاربرد اصلی کابل تلفن دو زوج، برقراری ارتباط بین دو یا چند دستگاه الکترونیکی مختلف می­باشد.

سیم تلفن - صنعت برق

از این رو از این نوع کابل برای اتصال خطوط تلفن در ساختمان استفاده می­شود. تعداد زوج در کابل­های تلفن دو زوج بین ۲ زوج تا ۲۰۰ زوج متغیر می­باشد.

عنوان

بررسی قیمت کابل های تلفن

قیمت سیم تلفن به عوامل متعددی از جمله کیفیت ساخت، برند سازنده، کارخانه سازنده، متریال به کار رفته در کابل و نوع کابل بستگی دارد. در هنگام خرید بایستی به کیفیت کابل توجه شود، چرا که هر چه کیفیت کابل در سطح بالایی باشد، دوام و طول عمر آن بیشتر خواهد بود. مشاوران وب سایت صنعت برق با ارائه مشاوره­ی دقیق و تخصصی، به تمامی سوالات شما عزیزان حول کابل تلفن پاسخ می­دهند و شما را در خرید کابلی باکیفیت راهنمایی می­کنند.

عنوان

سوالات متداول سیم تلفن

سیم تلفن به چند دسته تقسیم می شود؟

سیم تلفن به سه دسته­ی کلی تقسیم شده است که شامل کابل تلفن هوایی، کابل تلفن زمینی و کابل تلفن فیبر نوری می­شود.

سیم تلفن تک زوج چیست؟

سیم تلفن تک زوج به عنوان کابل مخابراتی کاربرد دارد. این نوع کابل تلفن با روکش فویل و سطح مقطع ۰٫۶ سانتی متری در بازار خرید و فروش می­شود. کاربرد کابل تلفن تک زوج در سیم­کشی آیفون­های تصویری است تا از ایجاد نویز در آیفون جلوگیری کند و کیفیت تصویر و صدا آیفون را بالا ببرد.

ثبت نظر