عنوان

سیم خشک از یک یا چند رشته مفتولی منظم و یکدست مسی ساخته شده است. کابل خشک، ثابت و خشک می­باشد و انعطاف کمی دارد.

سیم خشک چیست؟

 

سیم خشک به کابلی گفته می­شود که از یک یا چند رشته مفتول که منظم و یک­دست تنیده شده­اند، تشکیل شده است. جنس هسته کابل خشک از مس می­باشد. ناگفته نماند که به کابل خشک، کابل مفتولی هم می­گویند. کابل خشک از هادی مس ساخته می­شود و از این رو رسانایی بالایی دارد ولی خشک هستند و انعطاف آن­ها نزدیک صفر می­باشد. غیر قابل انعطاف بودن و ثابت بودن سیم خشک، از ویژگی­های اصلی آن است.

بیشترین استفاده از کابل خشک در مکان­هایی است که نیاز به تحرک و انعطاف نمی­باشد. چرا که کابل خشک، ثابت و خشک می­باشد. از این رو در سیم­کشی و کابل­کشی ساختمان­ها و سیستم سیم­کشی زمینی کاربرد دارند و گاها با نام کابل زمینی هم از آن­ها یاد می­شود. کابل خشک بر اساس نوع مفتول به کار رفته در ساخت آن و مقاومت آن، به دو دسته زیر تقسیم می­شود. دسته اول کابل­هایی هستند که ولتاژ اسمی آن­ها ۳۰۰ ولت تا ۵۰۰ ولت است که سطح مقطع آن­ها معادل ۰٫۵ میلی متر، ۰٫۷۵ میلی متر و ۱ میلی متر (حداکثر سطح مقطع ۱ میلی متر است) می­باشد. دسته دوم کابل­هایی هستند که ولتاژ اسمی آن­ها ۴۵۰ ولت تا ۷۵۰ ولت می­باشد و حداقل سطح مقطع آن­ها ۱ میلی متر است.

کاربرد کابل خشک اصولا در موارد تخصصی و صنعتی می­باشد. برای مثال، یکی دیگر از مصارف سیم خشک، استفاده از این نوع کابل­ها در تابلوی برق است. چرا که تابلوهای برق نیازی به انعطاف­پذیری بالا ندارند و رسانایی بالایی لازم دارند. سیم خشک چند سیمی، تک سیمی و یا تک رشته­ای، رسانای خوبی هستند و قدرت جریان برق بالایی دارند. از این رو این نوع سیم­های خشک، جریان را به خوبی از خود عبور می­دهند.

سیم خشک - صنعت برق

سیم خشک با تنوع بالا ساخته شده است که در بازار موجود می­باشد. وب سایت تخصصی صنعت برق، ارائه دهنده­ی انواع کابل خشک با تنوع و کیفیت بالا می­باشد.

عنوان

انواع سیم خشک

  • سیم خشک از نوع NYRY

یکی از انواع کابل خشک، سیم خشک NYRY است که در اندازه­ها و ابعاد مختلفی در بازار موجود می­باشد. از این نوع سیم برای تامین برق در شبکه­های هوایی، سیستم­های زمینی و سیم­کشی داخلی و خارجی مجتمع­ها استفاده می­شود. سیم خشک NYRY با سطح مقطع مختلف دارای حفاظ الکتروستاتیکی می­باشد. عمده کاربرد کابل خشک NYRY در محیط­های خشک، زیر خاک، در آب، داخل کانال­ها، نیروگاه­ها و شبکه توزیع مشترکین می­باشد. این نوع سیم­ها به صورت مفتول هستند و در مکان­هایی که نیاز به استحکام مکانیکی است، کاربرد دارند. حداکثر مقاومت این نوع کابل­ها بر اساس درجه سانتی گراد بیان می­شود.

  • سیم خشک از نوع NYY

نوع دیگر کابل­های خشک، سیم خشک NYY می­باشد که برای کابل­کشی و سیم­کشی بدون محافظت مکانیکی در داخل مجتمع و خارج از مجتمع مورد استفاده قرار می­گیرد. کابل مفتولی خشک NYY، کابلی پرقدرت است که در انواع صنایع به خصوص نیروگاه­ها کاربرد دارد. عمدتا از این نوع کابل­ها در داخل کانال­ها و زیر مصالح ساختمانی استفاده می­شود. جنس عایق سیم خشک NYY، PVC می­باشد.

معمولا این نوع کابل خشک از یک هسته با پوشش آلومینیوم ساخته شده است و یا از سیم‌های چند هسته‌ای با پوشش فولادی تولید شده­اند که روکش آن­ها از جنس فولاد می­باشد. طبق استانداردهای موجود، جنس هادی سیم خشک بایستی از مس کلاس ۱ یا ۲ باشد.

سیم خشک - صنعت برق

عنوان

انواع سیم خشک بر حسب اندازه ­ی سطح مقطع

  • کابل خشک ۱٫۵

سیم خشک ۱٫۵ دارای هادی مسی می­باشد که با PVC عایق شده است. اندازه­ی سطح مقطع این نوع کابل معادل ۱٫۵ سانتی متر می­باشد. کابل خشک ۵/۱ قادر به تحمل دما تا حداکثر ۷۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. از دیگر ویژگی­های این نوع کابل خشک می­توان به کیفیت بالا و انعطاف پذیری کم آن اشاره کرد.

  • کابل خشک ۱۶×۱

معمولا سیم خشک ۱۶×۱ (یک در شانزده) از هادی نیمه افشان یا همان استرند شده تولید می­شود. این نوع کابل خشک تک رشته را با نام کابل خشک تک سیم هم می­شناسند که سطح مقطع هادی آن، معادل ۱۶ میلی ‌متر می‌باشد.

  • کابل خشک ۱۰×۱

عمده­ کاربرد سیم خشک ۱۰×۱ (یک در ده) در توزیع کننده‌های برق و کابل‌کشی‌ و سیم­کشی داخل تابلوهای برق می­باشد. بایستی این نوع کابل خشک را در لوله‌های خرطومی و زیرگچ نصب کرد و مورد استفاده قرار داد. کابل خشک یک در ده با سطح مقطعی معادل ۱۰ میلی متر، مطابق با استانداردهای ISIRI 3084 و IEC 60228 تولید می­شود.

  • کابل خشک ۶×۲

سیم خشک دو در شش کاربردهای مختلف و گسترده­ای دارد که شامل کاربردهای صنعتی و سیم‌کشی ساختمان‌ها می­شود. عمده کاربرد کابل خشک ۶×۲ در محیط‌های مختلفی از جمله محیط خشک، محیط مرطوب، محیط‌های باز و بسته و یا آجرکاری شده می­باشد.

چرا باید از کابل­ های خشک استفاده کنیم؟

سیم خشک یکی از انواع کابل­هایی است که کاربردهای مختلفی دارد. یکی از این کاربردها، استفاده از کابل خشک در مصارف صنعتی مانند سیستم توزیع برق می­باشد. برای توزیع برق بایستی از متخصصین و افراد مسلط به این زمینه استفاده شود. کابل خشک علاوه بر این که رسانای خوبی است، دارای انعطاف کمی می­باشد که از این رو، مناسب سیم­کشی در تابلو برق می­باشد. کابل‌ خشک عمدتا در ساختمان‌سازی و برج‌سازی مورد استفاده قرار می­گیرد. اغلب کابل‌کشی‌های داخلی ساختمان از جنس کابل خشک هستند که زیر گچ و یا داخل لوله قرار می­گیرند.

در تمام قسمت­های داخل ساختمان، چه در زمان آجر کاری و چه در حین بتن کاری، می­توان از کابل خشک استفاده کرد. از کابل خشک برای فضاهای باز و بسته­ی خشک و مرطوب استفاده می‌شود. از این رو می­توان گفت کابل خشک به شرایط آب و هوایی حساسیت ندارد. اگر سیم خشک با گالوانیزه گرم، تولید شده باشد، برای تمامی مناطق جغرافیایی و شرایط آب و هوایی قابل استفاده می­باشد. کابل خشک نسبت به خوردگی، مقاوم است و از این رو عمر و دوام طولانی‌تری دارد. ناگفته نماند که کابل خشک برای زیر زمین یا زیر بتن فشرده مناسب نمی­باشد.

کابل خشک پرکاربرد، ثابت، مقاوم و مقرون به صرفه می­باشد و برای استفاده در حجم گسترده بسیار مناسب می­باشد. انتخاب و استفاده از کابل خشک بر اساس ضخامت سطح مقطع، ولتاژ اسمی و سایزهای مختلف تولید شده، انجام می­شود. یکی دیگر از کاربردهای سیم خشک، استفاده در تابلوهای تبلیغاتی می­باشد.

عنوان

سیم خشک - صنعت برق

عنوان

سوالات متداول سیم خشک

سیم خشک چیست؟

سیم خشک به کابلی گفته می­شود که از یک یا چند رشته مفتول که منظم و یک­دست تنیده شده­اند، تشکیل شده است. جنس هسته کابل خشک از مس می­باشد. ناگفته نماند که به کابل خشک، کابل مفتولی هم می­گویند. کابل خشک از هادی مس ساخته می­شود و از این رو رسانایی بالایی دارد ولی خشک هستند و انعطاف آن­ها نزدیک صفر می­باشد.

سیم خشک چند نوع دارد؟

  • سیم خشک از نوع NYRY
  • سیم خشک از نوع NYY
ثبت نظر