عنوان

سیم مفتول

عنوان

سیم مفتول با تنوع بالا در نوع، رنگ و کاربرد در بازار موجود است. نحوه­ی فروش این سیم­ها به صورت متری می­باشد.

انواع سیم مفتول

۱- کابل مفتول سیاه: سیم مفتول سیاه را با نام کابل مفتول آرماتور بندی هم می شناسند که از جنس فولاد است. کابل مفتول سیاه از فولاد کم کربن تولید می شود و دارای پلاستیسیته بالایی می باشد. کابل مفتول سیاه قابلیت خمیدن و تابیدن دارد. از این رو با مقاومت خوبی تابیده و بافته می شود و مجدد به حالت اولیه باز می گردد. شکل پذیری سیم مفتول سیاه در سطح بالایی قرار دارد ولی سطح مقاومت کابل مفتول سیاه در مقابل خوردگی در حد پایینی است. کابل مفتول سیاه بدون پوشش در معرض خوردگی قرار دارد. از این رو با قرار گرفتن در معرض هوا، دچار زنگ زدگی می شود که آثار زنگ زدگی به صورت لکه های قرمز رنگ مشخص است.

۲- کابل مفتول گالوانیزه: سیم مفتول گالوانیزه طی فرایند گالوانیزاسیون مفتول سیاه تولید می شود. عمده کابل مفتول گالوانیزه در محیط های مرطوب می باشد. کابل مفتول گالوانیزه به دو طریق، گالوانیزه گرم و یا گالوانیزه سرد ساخته می شود. در فرآیند گالوانیزاسیون گرم، کابل مفتول سیاه در وانی پر از مذاب فلز روی غوطه ور می شود و گالوانیزاسیون با عمق زیاد، سطح فلز را می پوشاند. از این رو سیم مفتول گالوانیزه گرم، کاملا یکپارچه و براق تولید می شود. در فرآیند گالوانیزاسیون سرد، کابل مفتول سیاه با استفاده از روش الکترولیز، آبکاری می شود. عمق گالوانیزاسیون گرم کم تر از گالوانیزاسیون گرم است. از این رو کیفیت کابل مفتول گالوانیزه سرد نسبت به کابل مفتول گالوانیزه گرم پایین تر است.

۳- کابل مفتول پی وی سی: سیم مفتول پی وی سی با بیس کابل مفتول سیاه و با پوششی از پی وی سی تولید می شود. فرآیند پوشش دهی کابل مفتول با دستگاه روکش مفتول انجام می شود. کابل مفتول پی وی سی به دلیل روکشی که دارد، مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ¬زدگی دارد. قابلیت شکل پذیری کابل مفتول پی وی سی در سطح بالایی است.

۴- کابل مفتول استینلس استیل: سیم مفتول استینلس استیل با بیس کابل مفتول سیاه تولید می¬شود. به کابل مفتول استینلس استیل، کابل مفتول نگیر هم گفته می شود که از جنس فولاد زنگ نزن ساخته شده است. به دلیل قیمت بالایی که این نوع کابل مفتولی دارد، عمدتا در مکان هایی که از لحاظ مهندسی و اقتصادی مجبور به استفاده از سیم مفتول استینلس استیل هستند، کاربرد دارد. آرایش کریستالی کابل مفتول استینلس استیل مخصوص است و از این رو فاقد خاصیت مغناطیسی می باشد.

عنوان

کاربرد سیم مفتول

سیم مفتول بنا به انعطاف بالایی که دارد، کاربرد بالایی در صنایع مختلف دارد. تنوع در انواع کابل مفتول، موجب استفاده گسترده در صنایع مختلف شده است. هر نوع کابل مفتول کاربرد مختص به خود دارد، مثلا برای بستن قالب موقت، نیازی به استفاده از کابل مفتول گالوانیزه نیست. به عنوان مثال دیگر، برای تولید مش پرسی امکان استفاده از سیم مفتول نرم با ضخامت پایین مناسب نیست. از این رو بسته به ویژگی کابل مفتول، کاربرد آن مشخص می شود. رایج ترین کاربردهای سیم مفتول شامل موارد زیر می شوند:
۱- عمده کاربرد کابل مفتول، تولید انواع توری می باشد. انواع توری شامل توری حصاری، توری مرغی، توری گابیون، توری فرنگی و توری پرسی می شود که با کابل مفتولی مناسب تولید می شوند.
۲- یکی دیگر از استفاده های کابل مفتول در تولید سیم خاردارهای خطی و سیم خاردارهای حلقوی است. سیم های خاردار تشکیل شده اند از سیم راسته و خار متصل به سیم ها، که از کابل مفتولی تولید شده اند.
۳- بستن قسمت های مختلف قالب برای محصور کردن محوطه بتن ریزی، بسته به نوع کاربرد و محیط مورد استفاده، نوع سیم مفتول انتخاب می شود.
۴- بستن قسمت های مختلف آرماتور با استفاده از کابل مفتول سیاه و یا کابل مفتول آرماتوربندی انجام می-شود.
۵- بستن رابیتس گالوانیزه با استفاده از کابل مفتول گالوانیزه صورت می گیرد.
۶- تولید سیم جوش یکی دیگر از کاربردهای کابل مفتولی می باشد.
۷- تولید فنر با استفاده از انواع کابل مفتول امکان پذیر است.

عنوان

سیم مفتول ضخیم :

سیم مفتول از شیشه های فولادی تولید می شود. شیشه های فولادی به صورت فشرده شده با نیروی اصطحکاک گرم می شوند. پس از گرم شدن قطعات فولادی، کابل مفتول گالوانیزه ساخته می شود. کابل مفتول بسته به سفارش موجود، به صورت حلقه های نازک و یا ضخیم تولید می شود. سپس کابل های تولید شده، به هم تابیده شده و با مکانیسم های موجود، خنک می شوند. سیم مفتول ضخیم به دو روش نورد و کشش به صورت ضد زنگ و در رنگ های سیاه و سفید تولید می شود و به بازار عرضه می شود. عمده کاربرد کابل مفتول ضخیم در صنایع و ساخت و ساز است. ضخیم ترین کابل مفتولی موجود در بازار، مفتول ۴ گالوانیزه گرم است که قطر سیم آن، معادل ۴ میلی متر است.

عنوان

سیم مفتول رنگی

سیم مفتول رنگی با تنوع بالا در قطرهای مختلف تولید شده است. رنگ بندی کابل مفتول رنگی شامل ۱۰ رنگ اعم از آبی، نارنجی، بنفش، قهوه ای، سفید، مشکی، قرمز، زرد، سبز و صورتی می شود. انتخاب رنگ بسته به نیاز مشتری می باشد و گاها بنا به درخواست مشتری، رنگ روکش انتخاب می شود. اصولا کابل مفتول رنگی به دو صورت به بازار ارائه می شود که شامل بسته بندی قرقره ای و کلافی در وزن های ۱۰ کیلوگرمی تا ۵۰ کیلوگرمی است. رنگ کابل مفتول رنگی بسته به رنگ روکش آن دارد. جنس مناسب روکش برای پوشاندن کابل مفتول، پی وی سی، پی ای و یا نایلون است. از این رو روکش، کابل مفتولی را در برابر زنگ زدگی، ضربه، پیچ و خم دادن، مقاوم می کند.
قطر کابل مفتول رنگی متفاوت می باشد و اندازه آن بین ۰٫۴ میلی  متر تا ۲ میلی  متر متغیر است. کابل مفتول رنگی با قطر ۱ میلی متر پرطرفدارترین نوع موجود در بازار است. استحکام، مقاومت، انعطاف پذیری و رنگی بودن کابل مفتول ۱ میلی متری موجب کاربرد آن در ساخت دست سازه های هنری، ساخت مجسمه های مفتولی و گل  سازی شده است. این نوع سیم در برابر خراشیده شدن توسط تیغ، اجسام تیز و یا استفاده ی نادرست و وارد شدن فشار زیاد، مقاوم نمی باشد.

عنوان

قیمت سیم مفتول

صنعت برق با ارائه تجهیزات برقی باکیفیت، امکان خرید راحت را برای مشتریان عزیز خود فراهم کرده است. سیم مفتول با تنوع بالایی در بازار موجود است و بسته به نیاز مشتری، بایستی نوع آن، قطر سیم و حتی رنگ روکش آن انتخاب شود. وب سایت صنعت برق با ارائه مشاوره به شما عزیزان، پروسه­ی انتخاب و تصمیم­گیری را برای مشتریان خود تسهیل بخشیده است. برای اطلاع از قیمت­ها می­توانید با مشاوران وب سایت صنعت برق در تماس باشید.

عنوان

سوالات متداول 

انواع سیم مفتول را نام ببرید؟

کابل مفتول سیاه
کابل مفتول گالوانیزه
کابل مفتول پی وی سی
کابل مفتول استینلس استیل

کاربرد سیم مفتول به چه صورت است ؟

سیم مفتول بنا به انعطاف بالایی که دارد، کاربرد بالایی در صنایع مختلف دارد. تنوع در انواع کابل مفتول، موجب استفاده گسترده در صنایع مختلف شده است. هر نوع کابل مفتول کاربرد مختص به خود دارد، مثلا برای بستن قالب موقت، نیازی به استفاده از کابل مفتول گالوانیزه نیست.

سیم مفتول رنگی چیست؟

سیم مفتول رنگی با تنوع بالا در قطرهای مختلف تولید شده است. رنگ­بندی کابل مفتول رنگی شامل ۱۰ رنگ اعم از آبی، نارنجی، بنفش، قهوه­ای، سفید، مشکی، قرمز، زرد، سبز و صورتی می­شود. انتخاب رنگ بسته به نیاز مشتری می­باشد و گاها بنا به درخواست مشتری، رنگ روکش انتخاب می­شود. اصولا کابل مفتول رنگی به دو صورت به بازار ارائه می­شود که شامل بسته­بندی قرقره­ای و کلافی در وزن­های ۱۰ کیلوگرمی تا ۵۰ کیلوگرمی است.

ثبت نظر