عنوان

فن تابلویی چیست؟

 

فن تابلویی یا همان هواکش تابلویی یکی از قطعات مهم تابلو برق­های صنعتی است که در قاب مربعی شکل و در ابعاد و جنس­های مختلف در بازار موجود است. هر سیستم و محفظه­ای برای محفوظ ماندن از صدمات ناشی از گرما، آفت­ها و تعویض هوای موجود در محیط، نیاز به تجهیزاتی جهت تعویض هوا دارد تا هوای موجود در درون محیط به حالت شناور در بیاید. از این رو فن­ها و هواکش­ها به منظور گردش هوای داخل محیط و خنک کردن محفظه ساخته شده­اند تا صدمات احتمالی به دستگاه را به حداقل برسانند. تجهیزات به حرکت درآورنده هوا به دو گروه تقسیم­بندی می­شوند که شامل هواکش­ها یا همان فن­ها و تجهیزات تخلیه­کننده­های هوا یا برون­پاش­ها می­شوند.

فن تابلویی یا همان هواکش­ها دارای سه دسته هستند و شامل فن­های محوری، گریز از مرکز و انواع خاص می­شوند. فن­ تابلویی کاربرد بالایی در مصارف صنعتی دارد و از این رو عمدتا در صنایع مورد استفاده قرار گرفته­ است. در اصل فن­ها و هواکش­ها، گرمایی که توسط قطعات صنعتی در محیط به وجود می­آید را از محفظه خارج می­کنند و موجب خنک شدن قطعات موجود می­شوند. فن­ تابلویی یا هواکش تابلویی به منظور نگهبانی و محافظت از تمام قطعات موجود در داخل یک مدار و تابلو برق، در تابلو برق­های صنعتی به کار می­رود. ولی برون­پاش­ها یا تخلیه­کننده­های هوا راندمان پایینی دارند و برای مصارف صنعتی نامناسب هستند.

البته ناگفته نماند که گاها برون­پاش­ها در موارد خاص در صنایع کاربرد دارند. فن­های محوری برای گذر هوای پرحجم و مقاومت کم و فن­های گریز از مرکز برای گذر هوای کم حجم و مقاومت بالا مورد استفاده قرار می­گیرند. ابعاد هواکش­های تابلویی دارای تنوع بالایی است.

خازن روغنی - صنعت برق

هرچه ابعاد آن بزرگ­تر باشد، قدرت آن در خنک کردن محیط مدارها و قطعات تابلو برق آسان­تر و سریع­تر می­شود. از این رو عمر مفید دستگاه­ها و محصولات الکتریکی افزایش می­یابد.

عنوان

کاربرد فن تابلویی

هواکش تابلویی یا فن تابلویی با هدف خنک سازی تابلو­های برق مورد استفاده قرار گرفته است. از این رو با افزایش تعداد و حجم قطعات صنعتی، حضور این فن­ها و هواکش­ها موثرتر می­شود. اصلی­ترین کاربرد این تجهیزات خنک­سازی خودروها، ماشین­ها و محیط تابلو برق و مدارها می­باشد. فعالیت قطعات و مدارها موجب بالا رفتن دما می­شود و در دمای بالا احتمال ایجاد جرقه و آتش سوزی افزایش می­یابد. کاربرد دیگر فن تابلویی تهویه هوای داخلی است که باعث خنک شدن قطعات و خروج هوای داخل محیط می­شود که احتمال احتراق ناشی از حرارت مواد کاهش می­یابد و یا از بین می­رود.

از دیگر کاربردهای هواکش تابلویی می­توان به کنترل شرایط هوایی، خروج انواع دود، آلاینده­ها و گرد و غبار و از بین بردن بوی نامطبوع محیط اشاره کرد. پرکاربردترین و پرفروش­ترین فن­های تابلویی و هواکش­های تابلویی موجود در بازار معمولا دارای سایزهای ۱۲×۱۲ و ۲۰×۲۰ می­باشند. پرمصرف­ترین فن­های تابلویی و هواکش­های تابلویی دارای سایزهای ۸×۸، ۹×۹، ۱۲×۱۲، ۱۳×۱۳، ۱۵×۱۵ و ۲۰×۲۰ هستند. تامین اکسیژن مورد نیاز محیط صنعتی توسط فن­های صنعتی سبب افزایش طول عمر تمامی قطعات تابلو برق می­شود. هزینه تعمیر و نگهداری انواع فن تابلویی و هواکش تابلویی بالا نمی­باشد.

توصیه می­شود قبل از خرید فن و هواکش، به دمای محیطی فن، تعداد قطعات موجود در تابلو برق و حرارتی که هر کدام از قطعات موجود در مدار و تابلو برق تولید می­کنند، توجه کنید.

از دیگر کاربرد فن تابلویی می­توان به خارج سازی گاز­های مضری مانند آمونیاک، دی اکسید کربن و  بخار آب توسط هواکش­های صنعتی اشاره کرد.

خازن روغنی - صنعت برق

عنوان

نکات مهم در خرید فن تابلویی

فن تابلویی بر اساس کاربرد به دو دسته­ی فن تابلویی DC و فن تابلویی AC تقسیم­بندی می­شود. یکی از مهم­ترین و اصلی­ترین موارد در خرید هواکش تابلویی، بررسی ولتاژ فن و هواکش می­باشد. از طرفی انواع فن­ها دارای ولتاژی بین ۱۲۰ ولت تا ۲۲۰ ولت هستند. از طرفی برای ولتاژ متناوب AC و ولتاژ مستقیم DC، فن و هواکش تابلویی مناسب انتخاب می­شود. یکی دیگر از عوامل موثر در خرید فن، ابعاد فن تابلویی می­باشد که هرچه ابعاد آن بزرگ­تر باشد، عملیات هوادهی و کاهش دمای محیط با قدرت بیشتری انجام می­شود. از این رو پرمصرف­ترین فن­های تابلویی و هواکش­های تابلویی دارای سایزهای ۸×۸، ۹×۹، ۱۲×۱۲، ۱۳×۱۳، ۱۵×۱۵، ۱۷×۱۷، ۲۰×۲۰ و ۲۵×۲۵ می­باشد. در انتخاب هواکش تابلویی مقدار گذر حجمی هوا از اهمیت بالایی برخوردار می­باشد.

مقدار هوای عبوری عبارت است از حجم هوای واقعی در ورودی هواکش و فن که بر حسب فوت مکعب بر دقیقه محاسبه می­شود که بر اساس پارامترهای سیستم تعیین می­گردد. فشار استاتیک وارد بر فن تابلویی بر حسب اینچ آب در شرایط استاندارد است که منطبق بر نیاز تابلو برق برآورد می­شود. ناگفته نماند که اگر شرایط غیر استاندارد باشد، باید از طریق ضریب تصحیح چگالی نسبت به تصحیح فشار استاتیک وارد بر هواکش تابلویی اقدام کرد. جنس فریم و پره­های هواکش تابلویی از دیگر عوامل مهم و موثر در انتخاب فن تابلویی هستند.

عمدتا و در حالت کلی جنس بدنه (فریم فن و هواکش) و پره­های انواع فن تابلویی و هواکش تابلویی از پلاستیک یا باکالیت (نوعی فلز) است. در مدل­های با­کیفیت­تر و سطح بالاتر، جنس فریم و بدنه­ی هواکش از فلز می­باشد و معمولا این فلز آلومینیوم است. ناگفته نماند که در طراحی و ساخت انواع فن تابلویی ضد انفجار، جنس بدنه و پره­های فن هر دو از فلز انتخاب شده­اند. گاها فن­های تابلویی و هواکش­های تابلویی بدون فریم هستند و فاقد فریم و قاب می­باشند.

عنوان

عمر فن های تابلویی چقدر است؟

قابل ذکر است که طول عمر فن­های تابلویی و هواکش­های تابلویی بین ۱۵۰۰۰ ساعت تا ۴۰۰۰۰ ساعت است. البته مقدار دقیق آن متناسب با مدل فن تعیین می­گردد. طول عمر فن تابلویی به موتور آن بستگی دارد و اصولا موتور فن دارای دو نوع بوشی و بلبرینگی است. طول عمر انواع موتورها متفاوت است؛ به طوری که می­توان گفت طول عمر موتور نوع بوشی حدودا ۱۵۰۰۰ ساعت و طول عمر موتور نوع بلبرینگی تقریبا ۴۰۰۰۰ ساعت می­باشد. از این رو فن­های بلبرینگی نسبت به فن­های بوشی از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

قیمت فن و هواکش با موتور بلبرینگی بالاتر از قیمت فن و هواکش با موتور بوشی است. وب سایت تخصصی صنعت برق امکان ارائه مشاوره­ی رایگان و استعلام قیمت را برای شما عزیزان مهیا کرده است. می­توانید با مراجعه به وب سایت صنعت برق از خدمات ارائه شده، بهره­مند گردید.

خازن روغنی - صنعت برق

عنوان

سوالات متداول فن تابلویی

خازن روغنی چیست؟

خازن روغنی را می توان به عنوان یکی از بهترین مدل های موجود در بازار مورد استفاده قرار داد. با توجه به نیاز مدارات مختلف می توان از خازن های روغنی در موارد بسیار زیادی استفاده کرد. تنوع موجود در این محصولات باعث استفاده گسترده این محصولات شده است. برای نصب و راه اندازی این خازن ها بسیار ساده بوده و می توان در مدارات بسیار زیادی این محصولات را نصب کرد. کاربرد های گسترده این محصولات باعث استفاده گسترده آن ها شده است. توجه داشته باشید که خازن روغنی را می توان در مدل های بسیار زیادی مورد استفاده قرار داد. خازن روغنی را می توان در مدار های AC به صورت گسترده استفاده کرد.

قیمت خازن روغنی چیست؟

این سایت با معرفی بهترین فروشگاه های موجود در سراسر کشور می تواند خدمات بسیار خوبی را ارائه کند. برای دریافت قیمت می توانید با فروشگاه های معرفی شده در سایت ارتباط برقرار کنید. به راحتی می توانید از طریق این سایت قیمت های به روز را دریافت نمایید. کیفیت محصولات موجود در این سایت را می توان به عنوان یکی از ویژگی های بارز در نظر گرفت. در ادامه به معرفی انواع خازن روغنی خواهیم پرداخت و این محصولات را برای شما شرح می دهیم.

انواع خازن روغنی چیست؟

از خازن روغنی می توان در راه اندازی موتور های الکتریکی نیز استفاده کرد. در به کار انداختن موتور های مختلف باید انرژی بالاتری را به موتور انتقال داد. این موتور ها برای به کار افتادن نیاز به یک شوک الکتریکی بالاتری می باشند. خازن های مختلف می توانند این شوک را ایجاد کرده و ولتاژ مورد نیاز را تامین کنند. بعد از راه اندازی موتور ها این خازن ها از مدار خارج شده و عملکردی را ندارند. با توجه به خواص موجود در روغن می توان کاربرد های بسیار زیادی را برای این محصول مد نظر قرار داد. انواع خازن روغنی را می توان به راحتی از طریق شکل ظاهری شناسایی کرد.

ثبت نظر