عنوان

کاربرد فن کامپیوتری

فن کامپیوتری یا فن کیس کامپیوتر، وسیله­ خنک­کننده­ اجزای داخل سیستم کامپیوتری می­باشد که قابلیت نصب در پنل جلو و یا پنل پشت را دارد. فن کیس هوای خنک را وارد کیس می­کند و گرمای قطعات داخلی را از محفظه­ی داخلی کیس خارج می­کند. فن کامپیوتری در ابعاد متنوعی در بازار موجود است که پرکاربردترین و متداول­ترین آن­ها، فن­ کیس ۸۰ میلی متری، فن کیس ۹۲ میلی متری و فن کیس ۱۲۰ میلی متری با عرض ۲۵ میلی متر هستند. هر فن کامپیوتری بر اساس CFM که مخفف Cubic Feet Per Minute است، رتبه­بندی می­گردد و سطح آن مشخص می­شود. CFM حجم و میزان هوای وارد شده و خارج شده از سیستم را بر حسب دقیقه اندازه­گیری می­کند.

هر چه CFM فن کیس بیشتر باشد، فن کیس کامپیوتر هوای بیشتری را از داخل به خارج و از خارج به داخل کیس جابه­جا می­کند. هر چه فن کیس بزرگ­تر باشد، CFM آن نیز بیشتر خواهد بود. انتخاب اندازه­ی فن کیس بسته به سیستم کامپیوتر و نیاز کامپیوتر متغیر است. فن کامپیوتری سر و صدای زیادی تولید می­کند، از این رو توصیه می­شود اگر سر و صدای فن برای شما آزاردهنده است، از فن­های بی­صدا و یا کم­ صدا استفاده کنید. تنوع فن کیس­های کامپیوتری موجود در بازار شامل تنوع در سایز، ابعاد، طرح، شکل و مشخصات فنی می­شود. سیستم کامپیوتری به چند دلیل به فن کامپیوتری نیاز دارد.

اجزای داخل کیس تحت فشار فعالیت، گرما تولید می­کنند و اگر گرما به طور کامل به بیرون هدایت نشود، دمای کیس بیش از حد بالا می­رود و ممکن است اجزای داخلی کیس کامپیوتر دچار آسیب شوند.

فن کامپیوتری - صنعت برق

برای خروج کامل گرما از داخل کیس، وجود یک فن کامپیوتری قدرتمند مناسب، ضروری است. خنک­ کردن اجزای کیس موجب دوام و طول عمر بیشتر قطعات می­شود و از طرفی کارایی سیستم افزایش می­یابد.

عنوان

ویژگی های فن کامپیوتری خوب

 • بررسی اندازه و سایز فن کامپیوتری

تنوع سایز فن کامپیوتری شامل فن کیس ۲۵ میلی متر تا فن کیس ۲۵۰ میلی متری می­شود. متداول­ترین و پرفروش­ترین سایز فن کیس شامل فن کیس ۸۰ میلی متری، فن کیس ۱۲۰ میلی متری و فن کیس ۱۴۰ میلی متری می­شود. ابعاد فن کیس کامپیوتری بایستی متناسب با کیس باشد و پس از نصب، فن بر روی کیس فیت شود. ناگفته نماند که هر چه سایز فن بزرگ­تر باشد، میزان هوایی که فن کامپیوتری می­تواند با صدای کم­تر جابه­جا کند، بیشتر است. از این رو فن­های کوچک جریان هوای کم­تری را جابه­جا می­کنند ولی صدای بیشتر تولید می­کنند. فن کیس­های بزرگ نیاز به چرخش بسیار زیادی برای جابه­جایی هوای گرم ندارند ولی فن کیس­های کوچک­تر باید سرعت بیشتری داشته باشند تا بتوانند همان مقدار هوا را در داخل سیستم جابه­جا کنند.

 • بررسی انواع اتصالات فن کیس کامپیوتری

فن کامپیوتری با ولتاژی برابر ۱۲ ولت کار می­کند که منبع تامین آن، مادربورد و یا منبع تغذیه می­باشد. عمدتا فن کیس­ها یک آداپتور دارند که قابلیت سوییچ کردن و انتخاب منبع تامین انرژی را فراهم کرده است. فن­های متصل به مادربورد دارای یک کانکتور مولکس با دو پین هستند. مادربورد توانایی خواندن RPM (دور موتور) فن­های ۳ پین را دارد. فن­های دارای ۴ پین نیز به سیگنال PWM دسترسی دارند و سرعت فن را کنترل می­کنند، از این رو سر و صدای کم­تری تولید می­کنند. فن­های دارای ۴ پین نسبت به سایر فن­ها، گران قیمت­تر است. نوع دیگری از فن­ها هستند که به کانکتور مولکس به عنوان منبع تغذیه متصل می­شوند و سر و صدای بلندتری را تولید می­کنند. اصولا استفاده از این نوع فن کامپیوتری، مناسب کیس­هایی است که جای خالی دیگری برای اتصال به مادربورد ندارند.

 • بررسی ظاهر فن کامپیوتری

یکی از عوامل موثر در خرید فن کیس، ظاهر آن است. طراحی ظاهری فن کامپیوتری با نورپردازی­های خاص، بسیار وسوسه­انگیز است. قطعا بررسی مشخصات فنی نسبت به ظاهر دستگاه، اهمیت بالاتری دارد و انتخاب فن کیس زیبا با کارایی پایین، غلط است. ناگفته نماند که رنگ آبی به کار رفته در ساخت LED ظاهرا خنک است ولی در واقع تاثیری بر روی دمای کیس ندارد.

 • بررسی جریان هوا و تولید صدا

جریان هوای فن کیس با واحد CFM (فوت مکعب در دقیقه) اندازه­گیری می­شود. مقدار CFM تعیین­کننده­ی حجم و میزان هوایی است که فن جابه­جا می­کند. هر چه مقدار CFM بالاتر و بیشتر باشد، به معنای کارایی بهتر فن است. چرا که میزان هوایی که منتقل می­شود و به سمت بیرون هدایت می­شود، بیشتر خواهد بود. پارامتر دومی که باید بررسی شود، RMP (چرخش در دقیقه) است که موجب ایجاد سر و صدا و تاثیر در کارایی فن می­شود. صدای فن کامپیوتری با واحد دسی بل (dB و dBA) طبقه­بندی می­شود. محدوده­ی صدای تولید شده توسط فن کیس، بین ۱۰ دسی بل تا ۳۶ دسی بل متغیر است. هر چه این میزان کم­تر باشد، فن کامپیوتری سر و صدای کم­تری تولید می­شود.

 • بررسی طراحی پروانه­های به کار رفته در ساخت فن کامپیوتری
 • بررسی میزان نزدیکی پروانه­ها به یکدیگر و نزدیکی آن­ها به حلقه­ی بیرونی
 • بررسی انواع مختلف یاتاقان استفاده شده در ساخت فن کامپیوتری
فن کامپیوتری - صنعت برق

قیمت فن کامیپوتری

قیمت فن کامپیوتری به عوامل زیادی از جمله اندازه و سایز، نوع اتصالات فن، ظاهر، جریان هوا و تولید صدای آن بستگی دارد. هوا از یک طرف وارد کیس می­شود و از طرف دیگر خارج می­گردد. ناگفته نماند که با تغییر جهت نصب یک فن، این دستگاه خنک­کننده می­تواند به عنوان یک ورودی و یا خروجی هوا عمل کند. هوا باید در مسیر مشخصی از کیس عبور کند از این رو محل قرارگیری فن اهمیت دارد. عمدتا فن­ کیس­هایی که در پنل جلو نصب می­شوند، هوا را مکش می­کنند و فن کیس­های نصب شده در پنل پشت، هوا را بیرون می­دهند.

وب سایت تخصصی صنعت برق، با ارائه مشاوره رایگان، به مرحله انتخاب و خرید فن کامپیوتری تسریع می­بخشد. اگر کیسی دارای منافذ در پنل بالایی باشد، بایستی از این منافذ برای خروج هوایی که فن کیس­های خروجی (پنل پشتی) جمع­آوری کرده­اند، استفاده گردد، چرا که هوای گرم به سمت بالا حرکت می­کند. برای ورود هوای خنک باید از فن کامپیوتری جانبی استفاده شود، هر چند که این نوع فن­ها فاقد فیلتر هوا هستند. برای جلوگیری از بروز گرد و غبار، می­توانید از فن­های سفارشی استفاده کنید که مجهز به فیلتر هوا هستند.

فن کامپیوتری - صنعت برق

عنوان

سوالات متداول فن کامپیوتری

کاربرد فن کامپیوتری چیست؟

فن کامپیوتری یا فن کیس کامپیوتر، وسیله­ خنک­کننده­ اجزای داخل سیستم کامپیوتری می­باشد که قابلیت نصب در پنل جلو و یا پنل پشت را دارد. فن کیس هوای خنک را وارد کیس می­کند و گرمای قطعات داخلی را از محفظه­ی داخلی کیس خارج می­کند. فن کامپیوتری در ابعاد متنوعی در …

ویژگی های فن کامپیوتری خوب چیست؟

 • بررسی اندازه و سایز فن کامپیوتری
 • بررسی انواع اتصالات فن کیس کامپیوتری
 • بررسی ظاهر فن کامپیوتری
 • بررسی جریان هوا و تولید صدا
ثبت نظر