عنوان

قوطی کلید و پریز یکی از تجهیزات کاربردی در سیم­کشی و برق­کشی توکار ساختمان می­باشد. تنوع قوطی کلید شامل تنوع در جنس، رنگ و شکل قوطی می­شود.

انواع قوطی کلید برق

 

قوطی کلید و پریز دارای تنوع بالایی می­باشد که با توجه به نوع کاربردی که دارند، در ابعاد و طرح­های مختلفی ساخته شده­اند. عمده کاربرد این نوع تجهیزات، در سیستم­های محافظتی و مدیریت انواع سیم و کابل است. تنوع قوطی کلید برق شامل موارد زیر می­شود:

  • قوطی کلید قدیمی یا شاپوری

این مدل از قوطی کلید یک مکعب با چهار خروجی لوله­ای شکل می­باشد. قوطی کلید قدیمی یا شاپوری قابل استفاده به صورت کادر گروهی نیست و نحوه­ی استفاده­ی آن­ها به صورت تکی یا چندین قوطی مجزا در کنار یکدیگر می­باشد. کاربرد این نوع قوطی­ها در جای­گذاری کلیدها و پریز­ها به صورت مجزا است. متاسفانه در استفاده از این نوع قوطی­ها امکان گروهی کردن کادرها وجود ندارد. تولید قوطی شاپوری با استفاده از مواد درجه یک یا درجه دو صورت می­گیرد.

  • قوطی کلید جدید

قوطی کلید­های جدید با ظاهری جدیدتر و متفاوت­تر نسبت به قوطی­های قدیمی و شاپوری تولید می­شوند. قوطی­های جدید به دو شکل تولید می­شود، در حالت اول، قوطی جنس شفافی دارد که با مواد نو تولید شده است و در حالت دوم، قوطی مشکی رنگ است و با مواد درجه دو تولید می­شود. از اصلی­ترین ویژگی این نوع قوطی­های جدید می­توان به قابلیت نصب کلید و پریز با کادر دو خانه، سه خانه و چهار خانه اشاره کرد.

  • قوطی کلید کناف یا درایوال

این نوع قوطی­ها انتهای گردی دارند و مناسب استفاده برای دیوار­های گچی از پیش ساخته و کنافی هستند. عمق این نوع تجهیزات برابر ۵ سانتی متر است. کلیدها و پریزها با دو پیچ در طرفین قوطی کنافی یا درایوال نصب می­شوند. عمده کاربرد این نوع قوطی کلید در مواردی است که بایستی کلیدها و پریزها در دیوارهای کاذب و یا کنافی مورد استفاده قرار بگیرند. سطوحی کنافی بر خلاف سایر سطوح، دارای حساسیت بالایی هستند، از این رو قوطی­های کنافی بدون تحمیل کردن فشار و آسیب ­رساندن به سطوح کنافی، بر روی دیوار نصب می­شوند.

  • قوطی کلید بریتیش

قوطی­های کلید و پریز بریتیش دارای ابعاد نسبتا بزرگی هستند و در مقایسه با قوطی­های کلید و پریز جرمن بزرگ­تر هستند. فاصله دو پیچ کناری در قوطی بریتیش معادل ۸٫۶ سانتی متر است. نام دیگر قوطی­های کلید و پریز بریتیش، قوطی کلید و پریز mk می­باشد. متریال به کار رفته در طراحی و ساخت این نوع از قوطی­ها، فلز گالوانیزه شده، است.

  • قوطی کلید جرمن

قوطی­های کلید و پریز جرمن همان قوطی­های استاندارد موجود در بازار تجهیزات برق، هستند که به منظور نصب کلید و پریز کاربرد دارند. فاصله دو پیچ در این نوع قوطی­ کلید و پریز برابر ۶ سانتی متر است. ابعاد استاندارد قوطی­های کلید و پریز جرمن برابر ۷×۷ سانتی متر مکعب می­باشد.

قوطی کلید - صنعت برق

عمق این نوع قوطی­ها برابر ۳ سانتی متر تا ۷ سانتی متر است. برای نصب کلید و پریز معمولی و غیرهوشمند از قوطی جرمن با عمق ۵ سانتی متر استفاده می­شود.

عنوان

قوطی کلید برق گالوانیزه

کاربردی­ترین نوع قوطی کلید در برق­کشی توکار ساختمان، قوطی گالوانیزه و یا قوطی فلزی است. در برق­کشی توکار ساختمان، تمامی رشته سیم­ها، متعلقات کلیدها و پریزها، همگی در داخل دیوار تعبیه شده­اند. ورق گالوانیزه شده­ی به کار رفته در طراحی و ساخت این نوع قوطی، باعث مقاوم شدن قوطی­های کلید برق در برابر رطوبت ناشی از هوا شده است. ورق گالوانیزه دارای پوششی از فلز روی می­باشد و علاوه بر مقاومتی که در برابر رطوبت دارد، در برابر سایش هم مقاوم است. قوطی فلزی و یا قوطی گالوانیزه بر خلاف قوطی­های پلاستیکی در برابر ضربات و بارهای خارجی مقاوم هستند و با تحمل بارهای خارجی و ضربات وارده، مانع از آسیب دیدن کلیدها و پریزها می­شوند‌.

قوطی کلید - صنعت برق

ساختار به خصوص به کار رفته در تولید قوطی فلزی گالوانیزه موجب ایمنی بیشتر و پایداری این نوع از قوطی­ها شده است. قوطی کلید و پریز گالوانیزه در سه سایز در بازار خرید و فروش می­شود که این سه سایز شامل قوطی فلزی ۱۰×۱۰، قوطی فلزی ۱۵×۱۵ و قوطی فلزی ۲۰×۲۰ می­شود. از ویژگی­ها و مزایای استفاده از قوطی­های کلید و پریز گالوانیزه می­توان به طول عمر بالا، ماندگاری کلیدها و پریزها در برابر رطوبت هوا، مقاومت در برابر ضربه، افزایش جریان برق عبوری و پایداری امنیت آن­ها اشاره کرد.

عنوان

قوطی کلید برق درایوال یا کناف

قوطی کلید برق درایوال یا کناف دارای شکل و شمایلی، استوانه­ای و گردی می­باشد، به عبارتی می­توان گفت قسمت انتهایی آن گرد است. عمدتا این نوع قوطی­ها برای نصب در دیوارهای پیش ساخته، دیوارهای کاذب و یا کناف کاربرد دارند. قوطی­های کلید و پریز درایوال در دسته اتصالات لوله برق قرار دارند. قوطی کناف با دو پیچ و یا چهار پیچ در کناره­ها و در فضای خالی دیوار کاذب و یا کناف چفت و محکم می­شود. جنس قوطی­های برق کناف از پلاستیک می­باشد که در ابعاد ۷×۷ تولید می­شوند.

قوطی کلید - صنعت برق

قوطی­های درایوال یا کنافی در دو رنگ، زرد و قرمز تولید می­شوند. این نوع قوطی­ها در برابر جدایی مکانیز پریز از قوطی، مقاوم هستند و از ایمنی بالایی برخودار می­باشند.

عنوان

مزایای استفاده از قوطی کلید برق

۱- جلوگیری از نفوذ گرد و غبار مصالح ساختمانی به داخل سیم­کشی توکار ساختمان (سیم­ها و اجزای به کار رفته در دیوارها) با ایجاد یک فاصله­ی مناسب و استاندارد بین کلیدها و پریزها

۲- نظم بخشیدن به سیستم برق­کشی توکار ساختمان و افزایش کیفیت سیم­کشی و برق­کشی توکار

۳- حفاظت از سیم­های برق در برابر تغییرات دمایی و یا گرم و سرد شدن دمای دیوارها

۴- قابلیت نصب بر روی سطوح مختلف

۵- نصب راحت و آسان انواع کلیدها و پریزهای یکپارچه و به هم پیوسته (دو خانه، سه خانه، قاب تکی یا تک خانه)

۶- افزایش طول عمر و دوام برق­کشی توکار ساختمان

عنوان

سوالات متداول قوطی کلید

قوطی کلید برق گالوانیزه چیست؟

کاربردی­ترین نوع قوطی کلید در برق­کشی توکار ساختمان، قوطی گالوانیزه و یا قوطی فلزی است. در برق­کشی توکار ساختمان، تمامی رشته سیم­ها، متعلقات کلیدها و پریزها، همگی در داخل دیوار تعبیه شده­اند. ورق گالوانیزه شده­ی به کار رفته در طراحی و ساخت این نوع قوطی، باعث مقاوم شدن قوطی­های کلید برق در برابر رطوبت ناشی از هوا شده است.

قوطی کلید برق چند نوع دارد ؟

  • قوطی کلید قدیمی یا شاپوری
  • قوطی کلید جدید
  • قوطی کلید کناف یا درایوال
ثبت نظر