عنوان

سیم افشانی یکی از تجهیزات الکتریکی است که هادی ایده آل آن از جنس مس آنیل با روکش پلیمر PVC می­باشد.

سیم افشانی یکی از تجهیزات الکتریکی می­باشد که هادی این نوع سیم بر حسب استاندارد ملی کشور ایران به شماره ISIRI 3084 و یا مطابق استاندارد بین المللی IEC 60228 از نوع دسته پنج و یا ششم است. استانداردهای بیان شده جنس هادی سیم افشان را مس آنیل تعریف کرده است ولی یک مورد استثنا وجود دارد. سیم افشانی با هادی فلز آلومینیوم تنها هادی مفتولی و نیمه افشان با سطح مقطع ۱۰ میلی متر مربع و بیشتر از این مقدار، هم مجوز تولید و استفاده دارد. هادی سیم افشان با روکش پلیمر PVC و یا پلیمر PVC/C عایق شده است. کاربرد سیم افشان در صنایع مختلفی از جمله آلات موسیقی، ابزارهای صوتی، وسایل برقی و تصویری، ساختمان سازی و صنعت به چشم می­خورد. از دیگر کاربردهای کابل افشانی می­توان به استفاده در تجهیزات برقی، داکت­های زمینی، تابلوهای فرمان و ماشین آلات تحت عنوان سیم رابط، اشاره کرد.

محافظت از سیستم­های روشنایی یکی دیگر از کاربردهای سیم افشان است. علت استفاده از سیم افشان در داکت­های زیرزمینی و زمینی، تابلوهای فرمان، ماشین آلات، وسایل برقی، تجهیزات روشنایی، کلیدها و تابلوهایی با ولتاژ ۷۵۰ ولت در محیط­ها و فضاهای خشک، انعطاف پذیری و منعطف بودن آن است.

سیم افشان - صنعت برق

ناگفته نماند که نصب مستقیم سیم افشان بر روی کابل کانال کابل­کشی و مخازن آن، مجاز نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی­شود.

بررسی کاربرد کابل­های افشانی بر اساس ولتاژی که دارند، شامل موارد زیر می­شود:

۱- کاربرد سیم افشان با ولتاژ ۳۰۰ ولت تا ۵۰۰ ولت عمدتا در داخل لوله­ها به خصوص لوله­های خرطومی و پلاستیکی می­باشد. ناگفته نماند که این نوع کابل در زیر و روی گچ اجرا و نصب می­شود. سطح مقطع این نوع کابل حداکثر معادل یک میلی متر مربع می­باشد.

۲- عمدتا کاربرد سیم افشان با ولتاژ ۴۵۰ ولت تا ۷۵۰ ولت بیشتر در وسایل الکتریکی است. از طرفی در اکثر تجهیزات روشنایی از این نوع سیم افشانی استفاده می­شود. سطح مقطع این نوع سیم حداقل معادل یک میلی متر مربع می­باشد.

وب سایت صنعت برق با ارائه مشاوره قوی، پاسخ­گوی تمام سوالات مشتریان می­باشد. برای آشنایی با تجهیزات برقی و الکتریکی می­توانید اینجا را کلیک کنید و وارد سایت شوید. وب سایت تخصصی صنعت برق با هدف سامان­دهی مراکز فروش تجهیزات الکتریکی، امکان خرید و فروش را برای همگان فراهم کرده است و ارائه کالای باکیفیت شعار مجموعه صنعت برق است.

عنوان

انواع سیم افشانی

  •  سیم افشانی ارت

سیم افشانی ارت نوعی کابل اتصال به زمین است که در صنعت برق کاربرد دارد. سیم افشان ارت از مس آنیل با روکش و عایقی به رنگ سبز و زرد تولید می­شود و اختلاف جریان الکتریکی به وجود آمده در مدار الکتریکی را به سمت زمین تخلیه می­کند. در مدار الکتریکی، زمین به عنوان مبدا شناخته می­شود و ولتاژهای الکتریکی ساطع شده، بر اساس زمین اندازه­گیری می­شوند. از بدنه­ی فلزی لوازم برقی مانند ماشین لباسشویی و کولر، سیم ارت به زمین و چاه آب متصل می­شود تا با نشست در مدار الکتریکی و تخلیه جریان الکتریکی به وجود آمده، مانع از برق گرفتگی و خرابی و آسیب شود. این نوع سیم افشانی علاوه بر انتقال بهتر جریان الکتریکی، انعطاف­ پذیری بالایی دارد. مشاورین وب سایت صنعت برق آماده پاسخ­گویی به سوالات شما عزیزان در زمینه معرفی و فروش کابل افشان هستند.

  • سیم افشانی آلومینیومی

سیم افشانی آلومینیومی با هادی فلز آلومینیوم تنها هادی مفتولی و نیمه افشان با سطح مقطع ۱۰ میلی متر مربع و بیشتر هستند که مجوز تولید و استفاده دارند. چرا که بنا به ملزمات استاندارد ملی ایران به شماره ۳۰۸۴۰ و طبق استاندارد بین المللی IECN 60228 جنس هادی سیم افشانی بایستی در دسته­های پنجم و یا ششم باشد و از فلز مس آنیل تولید گردد ولی در مورد بالا، استثنا وجود دارد. البته استفاده از سیم افشان آلومینیومی در سیستم سیم­کشی ساختمان بنا به خطراتی که دارد،­ کاربرد ندارد. عمده کاربرد سیم افشان آلومینیومی در صنعت است و برای سیستم­های انتقال و توزیع نیروی برق مناسب­تر می­باشد. فلز آلومینیوم با مقاومت الکتریکی بالا دچار خوردگی و اکسید نمی­شود و دوام و طول عمر بالایی دارد.

انواع سیم افشانی بر اساس ولتاژ

۱- سیم‌ افشانی با ولتاژ ۳۰۰ ولت تا ۵۰۰ ولت: مقدار ولتاژ نامی به کار رفته در این نوع سیم افشانی، معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت است که در درون لوطه­های خرطومی یا پلاستیکی، بر روی گچ و یا زیر گچ نصب می­گردد.

۲- سیم‌ افشان با ولتاژ ۴۵۰ ولت تا ۷۵۰ ولت: این نوع سیم افشانی مناسب ولتاژهای بالا، معادل ۴۵۰ ولت تا ۷۵۰ ولت تولید می­شود. کاربرد این نوع سیم افشانی در ابزار آلات الکتریکی و یا حفاظت از سیستم روشنایی می­باشد. محل نصب آن در درون ابزار آلات الکتریکی و وسایل الکتریکی می­باشد.

انواع سیم افشانی بر اساس نوع هادی به کار رفته درون کابل

۱- سیم افشانی مسی با هادی مس آنیل

۲- سیم افشانی آلومینیومی با هادی آلومینیوم

۳- سیم افشانی آلومینیومی با هادی آلومینیوم و پوشش مسی

سیم افشان - صنعت برق
سیم افشان - صنعت برق

قیمت سیم افشانی

سیم افشانی دارای هادی مسی و یا آلومینیومی با عایق پلیمری یا PVC می­باشد که تحت تاثیر بازار جهانی قرار دارد. قیمت سیم افشان رابطه مستقیمی با قیمت داخلی و یا بین­ المللی فلز هادی و روکش آن دارد. کیفیت تولید، برند و شرکت سازنده، رعایت استانداردهای موجود، هزینه حمل و نقل و نوع هادی و روکش به کار رفته در ساخت کابل افشانی در تعیین قیمت سیم موثر است. سیم افشانی با هادی مسی دارای قیمتی بالاتر از سایر سیم افشان­ها است. از این رو کابل افشانی با هادی مسی طول عمر و دوام بالاتری دارد. وزن کابل معیار مناسبی برای سنجش کیفیت تولید نیست. قابل ذکر است سیم افشان با هادی آلومینیومی و یا سیم افشان با هادی آلومینیومی با روکش مس و یا CCMR به مرور دچار اکسید می­شوند و رشته­ی فلزات آن از هم گسیخته می­شوند.

از طرفی در اثر گرمای حاصل از مقاومت، سطح مقطع کابل کاهش می­یابد که کاهش سطح مقطع موجب کاهش دوام می­شود. از طرفی کاهش دوام و ماندگاری موجب کاهش طول عمر می­شود. به همین دلیل سیم افشانی با هادی­ غیر مس، کیفیت لازم را ندارد. صنعت برق با ارائه مشاوره صحیح به مشتریان خود، بهترین کالا را به مشتریان عزیز خود معرفی می­کند. تا علاوه بر حفظ آداب مشتری ­مداری، گامی بزرگ در فروش محصولات باکیفیت بردارد.

عنوان

سوالات متداول سیم افشانی

قیمت سیم افشان چقدر است؟

سیم افشان دارای هادی مسی و یا آلومینیومی با عایق پلیمری یا PVC می­باشد که تحت تاثیر بازار جهانی قرار دارد. قیمت سیم افشان رابطه مستقیمی با قیمت داخلی و یا بین­ المللی فلز هادی و روکش آن دارد. کیفیت تولید، برند و شرکت سازنده، رعایت استانداردهای موجود، هزینه حمل و نقل و نوع هادی و روکش به کار رفته در ساخت کابل افشانی در تعیین قیمت سیم موثر است.

سیم افشانی چیست؟

سیم افشان یکی از تجهیزات الکتریکی می­باشد که هادی این نوع سیم بر حسب استاندارد ملی کشور ایران به شماره ISIRI 3084 و یا مطابق استاندارد بین المللی IEC 60228 از نوع دسته پنج و یا ششم است. استانداردهای بیان شده جنس هادی سیم افشان را مس آنیل تعریف کرده است ولی یک مورد استثنا وجود دارد.

ثبت نظر