عنوان

هواکش صنعتی چیست ؟

هواکش صنعتی از تجهیزات کاربردی در بسیار از صنایع محسوب می شود که کار اصلی آن جا به جایی و انتقال هوا در محیط است. هواکش های صنعتی ایمنی و سلامت کلیه کارکنان و افرادی که در محیط های صنعتی کار می کنند را تضمین می کند. این هواکش ها در دو نوع محوری و گریز از مرکز ساخته می شوند که از مهم ترین و اساسی ترین تجهیزات و لوازم محیط کاری محسوب می شوند. در واقع هواکش صنعتی های یک دستگاه مکانیکی محسوب می شوند که هوای تازه را از محیط باز، می گیرند و آن به فضای داخلی وارد می کنند. در نتیجه هوای آلوده موجود در مکان صنعتی عوض می شود. به طور کلی اندازه هواکش صنعتی یک ارتباط مستقیم با اندازه ی فضای صنعتی دارد. همان طور که می دانید از هواکش های صنعتی بیشتر در محیط های بزرگ استفاده می شود.

انواع هواکش صنعتی

همان طور که می دانید تهویه هوای منازل و محیط کار، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین افراد برای تهویه و جا به جایی هوا از روش های متعددی استفاده می کنند. وجود هوای تمیز و پاک در مکان های صنعتی و کارخانجات بسیار مهم است. بنابراین استفاده از هواکش صنعتی در این مکان ها بسیار ضروری می باشد‌ زیرا با انجام دادن فرآیند های شیمیایی، امکان ایجاد آلایند ها در محیط بسیار زیاد است که برای سلامتی کارکنان مضر می باشد. از این رو با نصب و راه اندازی هواکش های صنعتی می توان از به وجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کرد. همان طور که اشاره شد، هواکش های صنعتی به منظور تهویه هوا در واحد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، که هوای آلوده را با هوای تازه جایگزین می کند. هواکش های صنعتی مانند فن های خانگی دارای یک الکتروموتور، پروانه و یک محفظه می باشند که معمولا اندازه آن از فن های خانگی بزرگ تر می باشد. دقت داشته باشید که هواکش های صنعتی یک موتور، با قدرت بالا دارند که توسط آن می تواند حجم بیشتری از هوا را جا به جا کند. در واقع فن ها براساس مسیر ورود جریان هوا به سه دسته تقسیم می شوند که از جمله این فن ها می توان فن محوری، فن متقاطع و فن گریز از مرکز اشاره کرد. به طور کلی هواکش صنعتی در دسته فن های محوری قرار می گیرد.

هواکش های صنعتی پروانه ای: این مدل از هواکش ها دارای ساختار بسیار ساده ای می باشند.  علاوه بر این دارای دو، چهار یا شش پره هستند که در اندازه های کوچک، پروانه ها به صورت مستقیم به الکتروموتور متصل می شوند و در سایز و انداز های بزرگ، پروانه ها توسط یک تسمه به موتور وصل می شوند. به طور کلی پره های موجود در هواکش صنعتی از جنس فلز می باشد که برای جریان هوای زیاد و فشار استاتیک کم تر مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل از تهویه های صنعتی ساختار بسیار ساده ای دارند که در تهویه مناسب محل مورد نظر نقش بسیار مهمی دارند.

هواکش صنعتی لوله محوری: این مدل هواکش صنعتی در مقایسه با هواکش های صنعتی پروانه ای، دارای عملکرد بهتر و فشار بالا تری می باشد و ظاهر آن شباهت زیادی به مدل قبلی دارد، تنها با این تفاوت که الکتروموتور ها و پروانه ها به جای قرار گیری در قاب بیرونی، داخل یک محفظه مشابه به ظرف استوانه ای قرار می گیرند. این مدل هواکش های صنعتی  برای جریان بالا و فشار های متوسط بسیار مناسب می باشد.

هواکش های صنعتی پره محوری: این نوع هواکش صنعتی مشابه نوع لوله محوری می باشد. اما تنها تفاوت آن ها در این است که در هواکش پره محوری در ساختار آن ها پره های راهنما قرار دارد و تعداد آن نسبت به مدل های قبلی بیشتر است. هواکش های صنعتی پره محوری به جای هواکش های گریز از مرکز مورد استفاده قرار می گیرند زیرا در مقایسه با آن ها فضای کمتری را اشغال می کنند.

هواکش های صنعتی گریز از مرکز: نوع دیگری از هواکش های صنعتی در بازار وجود دارند که در برخی از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند، در این فن ها قطعه ای متحرک به نام پروانه وجود دارد که توسط محوری به مجموعه تیغه ها وصل شده است و وظیفه آن کشیدن هوای بیرون به درون خود است که با چرخش تیغه ها آن را با نیرو بسیار زیادی به بیرون منتقل می کند‌. این مدل هواکش صنعتی بیشتر در فشار های بالا و در موقعیت های دشوار مانند درجه حرارت بالا و همچنین آلودگی بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش های صنعتی با توجه به محیطی که در آن به کار می روند، دارای انواع متفاوتی هستند. به عنوان مثال نوعی از تهویه ها که در کارگاه ها و سوله ها استفاده می شوند، هواکش تأسیساتی نام دارند. این مدل هواکش ها از مهم ترین تجهیزاتی هستند که در گلخانه ها و مرغداری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

عنوان

قیمت هواکش صنعتی

همان طور که می دانید در کنار انتخاب نوع هواکش صنعتی، بحث قیمت آن نیز بسیار حائز اهمیت است. در واقع عوامل مختلفی وجود دارد که بر روی هزینه هواکش های صنعتی تاثیر می گذارد. از جمله این عوامل می توان به مدل هواکش، قابلیت های آن، شرکت تولید کننده، جنس و کیفیت، قدرت مکندگی هواکش و غیره اشاره کرد. هر یک از موارد ذکر شده به نحوی بر هزینه ای که یک خریدار بایستی برای هواکش صنعتی پرداخت کند، موثر خواهد بود.

خرید هواکش صنعتی

نوع و مدل فن یک از مهم ترین مواردی است که هنگام انتخاب و خریداری هواکش صنعتی بایستی آن را در نظر داشت. انواع فن ها در صنعت کاربرد های زیادی دارند که انتخاب صحیح هر کدام از آن ها، بیشترین کارایی را به همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید برای خرید هواکش های صنعتی بایستی به یک مرکز خرید معتبر مراجعه کنید. بنابراین شما می توانید با مراجعه به سایت فروشگاهی صنعت برق، تنوع گسترده هواکش های صنعتی را مشاهده کنید. این سایت فروشگاهی کلیه محصولات خود را همراه با ضمانت معتبر و با کیفیت مناسب به مشتریان عرضه می کند.

فروش هواکش صنعتی

هواکش صنعتی با توجه به کاربرد و مزایای بسیار خوبی که دارد فروش بسیار گسترده ای را به خود اختصاص داده است. فروش این محصول هم به صورت حضوری و هم اینترنتی امکان پذیر می باشد‌. امروزه در سراسر دنیا فروشگاه های متعددی وجود دارد که هواکش های صنعتی را با قیمت مناسب و کیفیت بالا به فروش می رسانند. اما بهتر است برای خرید این محصول کاربردی به یک فروشگاه مناسب و معتبر مراجعه کنید. بنابراین سایت فروشگاهی صنعت برق یکی از بهترین گزینه ها برای خرید این محصول محسوب می شود.

مشخصات هواکش صنعتی

قطعات هواکش های صنعتی از ورق آهن یا آلومینیوم ساخته می شوند. به طور کلی مقدار تخلیه در هواکش های صنعتی به قطر پروانه، زوایه پراونه، تعداد بالک و همچنین دور الکترو موتور بستگی دارد، که در واقع از سه سرعت ۹۰۰، ۱۴۰۰ و ۲۸۰۰ استفاده شده است. هواکش صنعتی دارای پره هایی می باشد که هوای یک محیط را به موازات محور چرخش تیغه ها به حرکت در می آورد. معمولا قطر این هواکش ها از ۳۰۰_۴۰۰ میلی متر تا ۱۸۰۰_۲۰۰۰ میلی متر می باشد. دقت داشته باشید که هواکش های محوری در صنعت با نام هواکش های آکسیال نیز شناخته می شوند.

عنوان

ویژگی های هواکش صنعتی

امروزه در تمامی کارخانه ها، ماشین آلات به صورت مداوم در حال فعالیت هستند به همین علت وجود هواکش صنعتی در این محیط ها نیاز است. در این قسمت ویژگی های هواکش های صنعتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • یکی از ویژگی بسیار مهمی که این هواکش ها دارند این است که می توانند هوا را تا حد بسیار زیادی تصفیه کنند. علاوه بر این قادرند که آلایندگی ها را تا حدودی کاهش دهند. به طور کلی این هواکش ها هوای نا مطبوع محیط کار را می گیرند و به فضای بیرون منتقل می کنند.
  • از دیگر ویژگی های هواکش صنعتی می توان به کاهش احتمال به وجود آمدن آتش سوزی و چنین حوادثی اشاره کرد، که از مهم ترین مزایای هواکش ها محسوب می شود. زیرا احتمال آتش سوزی در کارخانجات و کارگاه ها به علت وجود دستگاه های بسیار زیاد وجود دارد اما با وجود این هواکش ها می توان این حوادث و خطرات احتمالی را تا حدودی کاهش داد.
  • از دیگر ویژگی های بارز هواکش های صنعتی این است که می توانند میزان اکسیژن را کنترل کنند. این بدان معناست که زمانی که هوای آلوده را از محیط خارج می کنند به جای آن هوای سالم و پاکیزه وارد محیط می کنند، از این رو میزان اکسیژن در محیط تنظیم می شود. بنابراین افرادی که در محیط های صنعتی مشغول به کار هستند از هوای پاکیزه و تمیز استفاده می کنند.
  • یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم و اصلی هواکش های صنعتی این است که شما توسط آن می توانید میزان رطوبت و دمای محیط را کنترل کنید. به طور کلی هواکش ها می توانند میزان رطوبت و دمای مورد نیاز برای محیط کار را تامین کنند، که یکی از ویژگی های بسیار مهم آن ها محسوب می شود.

عنوان

سوالات متداول

هواکش صنعتی چیست ؟

هواکش صنعتی از تجهیزات کاربردی در بسیار از صنایع محسوب می شود که کار اصلی آن جا به جایی و انتقال هوا در محیط است. هواکش های صنعتی ایمنی و سلامت کلیه کارکنان و افرادی که در محیط های صنعتی کار می کنند را تضمین می کند. این هواکش ها در دو نوع محوری و گریز از مرکز ساخته می شوند که از مهم ترین و اساسی ترین تجهیزات و لوازم محیط کاری محسوب می شوند.

انواع هواکش صنعتی را نام ببرید؟

هواکش های صنعتی پروانه ای

هواکش صنعتی لوله محوری

هواکش های صنعتی پره محوری

هواکش های صنعتی گریز از مرکز

ثبت نظر