چراغ سقفی سنسوردار

چراغ سقفی سنسوردار، چراغی است که دارای سنسور تشخیص حرکت است. در این چراغ ها، کوچکترین حرکت در محیط، توسط سنسورهای مادون قرمز شناسایی شده و چراغ روشن می گردد. چراغ های سنسوردار با پایه های فلزی و پلاستیکی تولید می شوند. جنس حباب این چراغ ها نیز، از شیشه و یا طلق است.

چراغ سقفی سنسوردار، از عناصر نورانی و تجهیزات روشنایی پرکاربرد و محبوب است. امروزه صرفه جویی در مصرف انرژی، اصل مهمی است که در هنگام خرید منابع نورانی، باید رعایت گردد. مزیت بزرگ چراغ های سنسوردار، صرفه جویی در مصرف انرژی است. برخی از ویژگی ها و نقاط مثبت چراغ های سنسوردار عبارتند از:

 • کاهش قابل توجه هزینه های برق مصرفی
 • کاهش هزینه های مربوط به سیم کشی
 • جلوگیری از انتقال ویروس و میکروب، به دلیل عدم نیاز به استفاده از کلید برق برای روشنایی
 • بالا بردن سطح امنیت در مکان های عمومی و مشاعات
 • قابلیت تشخیص حرکت با زاویه دید مناسب
 • امکان تنظیم آسان زمان خاموش شدن چراغ
 • نصب راحت توسط افراد مبتدی
 • قابلیت نصب بر روی سقف، به صورت روکار
 • مناسب برای مکان هایی با سقف کوتاه
 • امکان استفاده از لامپ های کم مصرف و ال ای دی، برای کاهش مصرف انرژی برق
 • عدم نیاز به استفاده از تایمر و شاسی تایمر

بنر تماس - صنعت برق

چراغ سنسوردار چیست؟

چراغ سقفی سنسوردار - صنعت برق

چراغ های سنسوردار، المان های نورانی هستند که دارای سنسور حرکتی می باشند. سنسور حرکتی، در این چراغ ها، از نوع مادون قرمز IR یا فتوسل است که وظیفه تشخیص حرکت در محیط را بر عهده دارد. مدار سنسور این چراغ ها، متشکل از ال ای دی فرستنده و گیرنده مادون قرمز است که در صورت تشخیص مانع در پرتوهای دریافتی نور، باعث روشن شدن چراغ متصل به خود می شوند.

چراغ های سنسوردار از نظر نصب سنسور، به دو نوع چراغ با سنسور داخلی و چراغ با سنسور خارجی تقسیم بندی می شوند. سنسور حرکت، در چراغ سنسوردار داخلی، در وسط قاب چراغ قرار داشته و دارای زاویه دید ۳۶۰ می باشد. این سنسورها، هرگونه حرکتی را در محیط تشخیص داده و منجر به روشن شدن چراغ می شوند. بعد از سپری شدن مدت زمان مشخص، اگر فردی، در دید سنسور نباشد، چراغ خاموش شده و کمک بزرگی به کاهش مصرف انرژی خواهد کرد.

برخی از چراغ ها نیز، با سنسور خارجی، به فروش می رسند. در این چراغ های سقفی، سنسور حرکت، در جایی خارج از چراغ نصب می گردد. سنسورهای حرکتی یا مادون قرمز، به صورت جداگانه، برای اتصال به چراغ های سقفی، در بازار به فروش می رسند.

به طور معمول، سنسورهای چراغ سقفی سنسوردار قابل تنظیم هستند. این سنسورها، دارای سه قسمت تنظیم پذیر می باشند که عبارتند از Time، Lux و Sens. با چرخش ولوم تایم، شما قادر خواهید بود، مدت زمان روشن بودن چراغ سقفی را تنظیم نمایید. ولوم لوکس، برای تنظیم میزان حساسیت نور است. به طور مثال اگر تمایل داشته باشید که چراغ، فقط در شب، روشن شود، ولوم را به سمت منفی بچرخانید. ولوم آخر نیز، برای تنظیم میزان حساسیت حرکتی سنسور است، حساسیت سنسور را می توان، به گونه ای تنظیم کرد که با عبور اجسام خیلی کوچک نیز، چراغ روشن گردد.

خرید چراغ سقفی سنسوردار

چراغ سقفی سنسوردار دارای انواع مختلفی از نظر جنس چراغ و نوع سنسور است. این چراغ ها، با پایه های فلزی و پلاستیکی و با حباب های شیشه ای و یا طلقی ABS تولید می گردند. خرید چراغ های سنسوردار، با توجه به سلیقه افراد و نوع کاربری این چراغ ها انجام می گردد.

چراغ سقفی سنسوردار - صنعت برق

چراغ های سقفی طلقی سنسوردار، به صورت روکار در سقف پارکینگ، راهروها، راه پله ها، اتاق های پرو فروشگاه ها و غیره استفاده می گردند. جنس بدنه این چراغ ها، از پلاستیک طلقی بوده و نشکن و مقاوم هستند.

در وسط قاب این چراغ ها، سنسور حرکتی با زاویه دید ۳۶۰ درجه قرار دارد. تایم خاموش شدن چراغ سنسوردار، از ۳ تا ۱۰ ثانیه قابل تنظیم می باشد که توسط چرخاندن ولوم روی سنسور انجام می گردد.

چراغ های سنسوردار با حباب شیشه ای نیز، دارای صفحه روکش از جنس شیشه ای مات یا شفاف و با پایه فلزی هستند. این چراغ ها، دارای مقاومت خوبی در برابر عوامل محیطی می باشند، اما بهتر است، در فضاهایی که احتمال ضربات فیزیکی در آن ها بالا است، استفاده نگردند. چراغ های حباب دار شیشه ای نیز، دارای سنسور حرکتی هستند که محدوده حرکتی ۲۰ سانتی متر تا ۱۲ متر را تحت پوشش قرار می دهند.

منبع نور چراغ های سنسوردار سقفی، متفاوت است. این چراغ ها، معمولا دارای یک یا دو عدد سرپیچ E27 هستند و انواع لامپ های رشته ای، کم مصرف و ال ای دی را می توان به آن ها متصل کرد. استفاده از لامپ های رشته ای به دلیل ایجاد اختلال در عملکرد سنسور و مصرف برق بالا، در این چراغ ها، توصیه نمی گردد. لامپ های کم مصرف و ال ای دی، انتخاب های بهتری برای قرار دادن در چراغ های سنسوردار سقفی می باشند.

تعمیر چراغ سقفی سنسوردار

یکی از مهم ترین مزایای چراغ سقفی سنسوردار، تامین امنیت در ساختمان است. معمولا در ساختمان های تاریک، سرقت به صورت گسترده ای رخ می دهد. از سوی دیگر، خاموش شدن سریع چراغ ها و عدم عملکرد مناسب سنسورها، ممکن است، باعث برخورد ساکنین ساختمان با اجسام و دیوارها شده و خطر زمین خوردگی را در پی داشته باشد. از این جهت، بازرسی دوره ای و تعمیر چراغ های سنسوردار، در مشاعات ساختمان ها، از موضوعات مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

به طور معمول، چراغ های سنسوردار، به دو دلیل خراب می شوند: معیوب شدن سنسور حرکتی و خرابی لامپ. تعمیر سنسورهای حرکتی، معمولا توسط افراد مبتدی، قابل انجام نیست و لازم است، در این خصوص، با یک متخصص در زمینه تعمیر تجهیزات روشنایی و الکتریکی مشورت نموده و کار تعمیر چراغ های سنسوردار سقفی را بدون دغدغه به او سپرد.

قیمت چراغ سقفی سنسوردار

همان طور که در بالا توضیح دادیم، چراغ سقفی سنسوردار در انواع مختلف تولید می گردد. جنس بدنه چراغ سقفی، زاویه دید سنسور، نوع منبع نور، جنس حباب، متعلقات چراغ و شرکت تولید کننده چراغ، از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت چراغ های سقفی سنسوردار می باشند.

بسیاری از شرکت های مهم تولیدکننده چراغ های سنسوردار، چراغ های تولیدی خود را، با گارانتی یک تا سه ساله به مشتریان عرضه می کنند. چراغ های این شرکت ها، اگرچه دارای قیمت بالاتری در بازار هستند، اما کیفیت بالاتر و طول عمر بیشتری، نسبت به چراغ هایی با برندهای متفرقه، دارا می باشند.

برای اطلاع از لیست قیمت انواع چراغ های سقفی سنسوردار در بازار، کافی است، به بازارهای تجهیزات روشنایی که به صورت اینترنتی و یا حضوری، به خدمات رسانی مشغول هستند، مراجعه نمایید.

سوالات متداول 

چراغ سنسوردار چیست؟

چراغ های سنسوردار، المان های نورانی هستند که دارای سنسور حرکتی می باشند. سنسور حرکتی، در این چراغ ها، از نوع مادون قرمز IR یا فتوسل است که وظیفه تشخیص حرکت در محیط را بر عهده دارد. مدار سنسور این چراغ ها، متشکل از ال ای دی فرستنده و گیرنده مادون قرمز است که در صورت تشخیص مانع در پرتوهای دریافتی نور، باعث روشن شدن چراغ متصل به خود می شوند.

خرید چراغ سقفی سنسوردار چگونه است؟

چراغ سقفی سنسوردار دارای انواع مختلفی از نظر جنس چراغ و نوع سنسور است. این چراغ ها، با پایه های فلزی و پلاستیکی و با حباب های شیشه ای و یا طلقی ABS تولید می گردند. خرید چراغ های سنسوردار، با توجه به سلیقه افراد و نوع کاربری این چراغ ها انجام می گردد.

قیمت چراغ سقفی سنسوردار چیست؟

همان طور که در بالا توضیح دادیم، چراغ سقفی سنسوردار در انواع مختلف تولید می گردد. جنس بدنه چراغ سقفی، زاویه دید سنسور، نوع منبع نور، جنس حباب، متعلقات چراغ و شرکت تولید کننده چراغ، از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت چراغ های سقفی سنسوردار می باشند.ثبت نظر