کابل مغان

عنوان

کابل مغان، یکی از معتبرترین برندهای حوزه کابل‌های برقی است که به دلیل برخورداری از استانداردهای کیفی لازم، توانسته است اعتبار قابل توجهی در بازارهای داخلی برای خود دست و پا نماید

عنوان

نحوه خرید کابل مغان

کابل مغان، یکی از معتبرترین برندهای حوزه کابل‌های برقی است که به دلیل برخورداری از استانداردهای کیفی لازم، توانسته است اعتبار قابل توجهی در بازارهای داخلی برای خود دست و پا نماید. در صورتی که هدف از حضور افتخار آمیز شما در این وب سایت، خرید کابل مغان می‌باشد، پیشنهاد می‌کنیم با مشاورین فروش صنعت برق تماس بگیرید. همچنین جهت آشنایی بهتر با انواع کابل و کارکرد آن، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید!

عنوان

ماهیت کابل مغان

کابل مغان، یک یا چند هسته عایق و پیچ خورده است که در یک غلاف مهر و موم شده قرار گرفته است. روی چنین غلافی یک لایه محافظ اضافی نیز وجود دارد که کابل را از انواع آسیب های مکانیکی محافظت می‌کند.

لازم به ذکر است که کابل‌ مغان، محدود به طیف خاصی نبوده و انواع مختلفی از کابل‌های کواکسیال، کابل نگهدارنده، کابل‌های هوایی و غیره را شامل می‌شود.

عنوان

انواع اصلی کابل

جهت شناخت بهتر انواع اصلی کابل و همچنین اطلاع از نحوه خرید کابل مغان، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان فروش مجموعه صنعت برق تماس حاصل فرمایید. در نظر داشته باشید که در کابل‌های مربوط به جریان برق، از دو نوع اصلی هسته رسانا که از سیلت مس یا آلومینیوم ساخته شده‌اند، استفاده می‌شود.  همچنین می توان بین کابل‌هایی  که در شبکه های فشار قوی و فشار ضعیف کار می‌کنند تمایز قائل شد. دسته اول برای استفاده در شبکه های AC و DC از ۱۰۰ کیلو وات و بالاتر طراحی شده‌اند. گروه دوم کابل‌ها را نیز می‌توان برای انتقال جریان متناوب از ۱ تا ۵۰ کیلو وات و جریان مستقیم استفاده کرد.

محصولات سیم و کابل

عنوان

ویژگی‌های اصلی کابل نیز تحت تاثیر عواملی مانند تعداد هسته‌ها، میزان انعطاف پذیری، مقدار مقطع، وجود زره و عایق بالشتکی می‌باشد.

عنوان

علامت گذاری وسیله‌ای برای تعیین نوع کابل

برای تعیین ویژگی های کابل و محدوده احتمالی آن، از دو نوع علامت گذاری استفاده می شود. کد رنگی می‌تواند توسط هر کشور و سازنده مطابق با سیستم خود اعمال شود. با این حال، اکثر کشورها سعی می‌کنند به اصول کلی که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی تدوین شده و در استاندارد IEC 60445:2010 این کمیسیون تجسم یافته است، پایبند باشند.

عنوان

ساختار کابل

در ادامه به برخی از عناصر یک کابل و کارکرد هر یک از آن‌ها پرداخته می‌شود:

  • عایق لاستیکی از لایه‌ای پیوسته از لاستیک یا از نوارهای لاستیکی ساخته شده و به دنبال آن ولکانیزه می‌شود. کابل‌های برق با عایق لاستیکی در شبکه های AC تا ۱ کیلو ولت و DC تا ۱۰ کیلو ولت استفاده می‌شوند. کابل های برق با عایق پلاستیکی نیز، از ترکیب پلی وینیل کلراید به شکل یک لایه پیوسته یا از ترکیبات پلی اتیلن عایق بندی می‌شوند.
بنر تماس - صنعت برق
  • صفحاتی برای محافظت از مدارهای خارجی در برابر تاثیر میدان‌های الکترومغناطیسی جریان‌های عبوری از کابل و اطمینان از تقارن میدان الکتریکی در اطراف هسته‌های کابل استفاده می‌شود. این صفحات، از کاغذ نیمه رسانا و فویل آلومینیومی یا مسی ساخته شده‌اند.
  • پرکننده‌ها برای از بین بردن شکاف‌های آزاد بین عناصر ساختاری کابل به منظور آب بندی، شکل‌گیری و پایداری مکانیکی لازم به ساختار کابل، ضروری هستند. به طور معمول، از بسته‌های نوار کاغذی یا نخ کابل، نخ‌های پلاستیکی یا لاستیکی به عنوان پرکننده استفاده می‌شود.
  • غلاف‌های کابل آلومینیومی، سرب، فولاد راه راه، پلاستیکی و لاستیکی غیر قابل احتراق (نایریت) از عناصر داخلی کابل در برابر تخریب توسط رطوبت، اسیدها، گازها و غیره محافظت می‌کنند.
  • از آنجایی که روکش کابل ممکن است در اثر تاثیرات شیمیایی و مکانیکی آسیب ببیند و حتی از بین برود، با روکش‌های محافظ پوشانده می‌شود.
  • روکش‌های محافظ از غلاف کابل در برابر تاثیرات خارجی (خوردگی، آسیب مکانیکی) محافظت می‌کند. این روکش شامل بالشتک، پوشش زره و پوشش بیرونی است. بسته به طراحی کابل، از یک، دو یا سه پوشش محافظ استفاده می شود.
  • بالشتک روی پوسته اعمال می‌شود تا از خوردگی و آسیب توسط نوارهای زرهی یا سیم محافظت کند. این بالش از لایه‌هایی از PVC، پلی آمید و سایر نوارهای معادل، کاغذ کرپ، ترکیب قیری یا قیر ساخته شده است.

عنوان

تفاوت کابل و سیم

به طور کلی، هسته‌های یک کابل بیشتر از هسته یک سیم می‌باشد. البته تفاوت اصلی بین کابل و سیم در تعداد هسته‌های آن نمی‌باشد، بلکه در سطح عایق می‌باشد. به این صورت که سیم ممکن است اصلا عایق نبوده و  الکتریسیته هوا از طریق سیم‌ها حرکت می‌کند. کابل لزوما دارای عایق اضافی و اغلب بیش از یک عایق است. در کابل مغان ، هم نوارهای زره ​​پوش و هم لایه‌هایی وجود دارد که در برابر محیط‌های تهاجمی مصون هستند. هر جا که هادی در معرض اثرات مخرب محیطی قرار گیرد، از محصولات کابلی استفاده می‌شود.علاوه بر این، کابل‌های مغان نه تنها برای انتقال ولتاژ الکتریکی استفاده می‌شوند، بلکه دامنه آنها بسیار گسترده تر است. کابل هایی برای انتقال و توزیع سیگنال رادیویی وجود دارد، این کابل های RF کواکسیال و حتی کابل های تابشی هستند که برای سازماندهی ارتباطات بی سیم در ایستگاه های مترو استفاده می‌شوند. حتی کابل‌هایی وجود دارد که هسته آنها از پلاستیک یا شیشه ساخته شده و به آن‌ها کابل‌های فیبر نوری گفته می‌شود.

شایان ذکر است که به دلیل گستره وسیع کاربرد کابل، محصولات کابلی گرانتر از سیم می‌باشند. به نمونه‌ای از کاربرد این کابل‌ها می‌توان به استفاده از آن‌ها در معادن اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که در معادن، اتاق‌های انفجاری و آتش‌سوزی، استفاده از کابل‌های زره‌دار با طرح معمولی به دلیل وجود “بالشتک” حاوی قیر قابل احتراق بین غلاف و زره کابل مجاز نمی‌باشد! در این موارد،  باید از کابل‌هایی با “عایق بالشتکی” غیر قابل احتراق و پوشش بیرونی ساخته شده از نخ شیشه‌ای استفاده شود.

عنوان

بهترین مرکز خرید کابل مغان

شایان ذکر است که در صورت نیاز به خرید برندهای معتبر کابل از جمله کابل مغان، می‌توانید با کارشناسان فروش صنعت برق تماس حاصل فرمایید. این مجموعه از جمله مراکز خوش سابقه در عرضه بهترین کابل‌های جریان بازار است که به دلیل عرضه مستقیم محصولات خود توانسته است علاوه بر کیفیت از نظر قیمتی نیز کابل‌هایی بسیار خوش قیمت را به مشتریان تحویل دهد.

در نظر داشته باشید که بخش پشتیبانی این مجموعه نیز به صورت تمام وقت آماده رفع کلیه نیازهای اطلاعاتی کاربران می‌باشد.

بنر تماس - صنعت برق

بنابراین در صورت نیاز به طرح هر گونه پرسشی در طی فرایند خرید آنلاین کابل، می‌توانید با کارشناسان بخش پشتیبانی ارتباط بگیرید. بنابراین، تردید نداشته و سفارش خرید خود را با اطمینان خاطری تمام ثبت نمایید.

عنوان

سوالات متداول

ماهیت کابل مغان را توضیح دهید ؟

کابل مغان، یک یا چند هسته عایق و پیچ خورده است که در یک غلاف مهر و موم شده قرار گرفته است. روی چنین غلافی یک لایه محافظ اضافی نیز وجود دارد که کابل را از انواع آسیب های مکانیکی محافظت می‌کند.لازم به ذکر است که کابل‌ مغان، محدود به طیف خاصی نبوده و انواع مختلفی از کابل‌های کواکسیال، کابل نگهدارنده، کابل‌های هوایی و غیره را شامل می‌شود.

تفاوت کابل و سیم چیست؟

به طور کلی، هسته‌های یک کابل بیشتر از هسته یک سیم می‌باشد. البته تفاوت اصلی بین کابل و سیم در تعداد هسته‌های آن نمی‌باشد، بلکه در سطح عایق می‌باشد. به این صورت که سیم ممکن است اصلا عایق نبوده و  الکتریسیته هوا از طریق سیم‌ها حرکت می‌کند. کابل لزوما دارای عایق اضافی و اغلب بیش از یک عایق است. در کابل مغان ، هم نوارهای زره ​​پوش و هم لایه‌هایی وجود دارد که در برابر محیط‌های تهاجمی مصون هستند. هر جا که هادی در معرض اثرات مخرب محیطی قرار گیرد، از محصولات کابلی استفاده می‌شود. علاوه بر این، کابل‌های مغان نه تنها برای انتقال ولتاژ الکتریکی استفاده می‌شوند، بلکه دامنه آنها بسیار گسترده تر است.

عناصر کابل و کارکرد آن را توضیح دهید ؟

  • عایق لاستیکی از لایه‌ای پیوسته از لاستیک یا از نوارهای لاستیکی ساخته شده و به دنبال آن ولکانیزه می‌شود. کابل‌های برق با عایق لاستیکی در شبکه های AC تا ۱ کیلو ولت و DC تا ۱۰ کیلو ولت استفاده می‌شوند. کابل های برق با عایق پلاستیکی نیز، از ترکیب پلی وینیل کلراید به شکل یک لایه پیوسته یا از ترکیبات پلی اتیلن عایق بندی می‌شوند.

ثبت نظر