عنوان

از کابل کواکسیال به طور گسترده‌ای برای انتقال سیگنال‌های اطلاعاتی در شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های نظارت تصویری، تلویزیون و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

مقدمه‌ای بر کابل کواکسیال

از کابل کواکسیال به طور گسترده‌ای برای انتقال سیگنال‌های اطلاعاتی در شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های نظارت تصویری، تلویزیون و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. هر چند امروزه با ظهور فناوری‌های انتقال سیگنال بی سیم بلوتوث یا وای فای، شدت استفاده از کابل کواکسیال کاهش یافته است، اما همچنان استفاده از آن، جهت انتقال سیگنال‌های اطلاعاتی بسیار رایج است. جهت شناخت بهتر ماهیت و همچنین ساختار این کابل، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید. همچنین جهت خرید کابل کواکسیال، می‌توانید با مشاورین فروش صنعت برق تماس بگیرید.

عنوان

ماهیت کابل کواکسیال

کابل‌های کواکسیال را شاید بتوان رایج ترین، ابتدایی‌ترین و قابل فهم ترین کابل‌ها به شمار آورد. از این کابل‌ها، اساسا برای انتقال انرژی الکتریکی یا سیگنال از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود: برای اتصال یک منبع به یک بار، مانند فرستنده به یک آنتن.

لازم به ذکر است که کابل کواکسیال (هم محور) معمولا بر اساس امپدانس یا نوع RG آن شناسایی یا طبقه بندی می‌شود. به عنوان مثال، یک کواکس ۵۰ اهم یا یک نوع RG-8. در نظر داشته باشید که یک کابل کواکسیال از دو هادی تشکیل شده است که توسط یک ماده دی الکتریک از هم جدا شده‌اند

. هادی مرکزی و هادی بیرونی یا سپر،  به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که استوانه های متحدالمرکزی را با یک محور مشترک ( هم محوری) تشکیل می‌دهند. این کابل‌ها، با تجهیزاتی آزمایش می‌شوند که انواع مختلفی از  شرایط عملکرد محیطی و الکتریکی شناخته شده را شبیه‌سازی می‌کنند. در نتیجه می‌توان روی این کابل‌ها برای عملکرد مثبت، مطمئن و بدون مشکل حساب باز کرد.

عنوان

دامنه استفاده از این کابل

دامنه کاربرد کابل کواکسیال می‌تواند بسیار متفاوت بوده و طیف متنوعی از سیستم‌های ارتباطی و شبکه‌های کامپیوتری گرفته تا تجهیزات نظامی و تجهیزات علمی خاص را شامل شود. در ساده‌ترین کاربرد این کابل، اگر تلویزیون کابلی یا ماهواره‌ای در منزل دارید، تنها با کمک یک کابل کواکسیال است که می‌توانید داده‌ها را از گیرنده ماهواره یا اپراتور تلویزیون کابلی خود منتقل نمایید! به بیانی کلی‌تر، کابل کواکسیال در انتقال سیگنال های فرکانس بالا در تجهیزات ساده و در فواصل طولانی موثر است. رایج‌ترین زمینه‌های کاربرد این کابل را می‌توان به این شرح ارائه داد:

بنر تماس - صنعت برق
 • شبکه های رادیویی؛
 • سیستم های هشدار و نظارت تصویری.
 • سیستم های ارتباطی و اتوماسیون، کنترل و نظارت از راه دور.
 • سیستم های تغذیه آنتن؛
 • ارتباطات درون واحدی و بین واحدی به عنوان بخشی از تجهیزات رادیویی الکترونیکی.
 • کانال های ارتباطی در دستگاه های تلفن همراه رادیویی الکترونیکی، در لوازم خانگی و آماتور.
 • تجهیزات نظامی، هوانوردی و فضایی برای مقاصد خاص.

در بیانی کلی‌تر، سیم‌های کواکسیال هم در شبکه‌های کامپیوتری مدرن برای انتقال سیگنال‌های اطلاعاتی و هم در سیستم‌های تلویزیون کابلی برای پخش سیگنال‌های تلویزیونی با موفقیت استفاده می‌شوند. همچنین، استفاده از قطعات کابل کواکسیال در فیلترها و شکل دهنده‌های پالس، ترانسفورماتورهای موج چهارم و همچنین برای ساخت پیگتیل‌های با کیفیت بالا بسیار رایج است.

عنوان

ساختار این کابل

کابل کواکسیال از یک صفحه نمایش و یک هادی مرکزی تشکیل شده است که به صورت هم محور قرار گرفته و توسط یک ماده عایق از هم جدا شده اند. در این کابل، سیگنال از طریق هادی مرکزی منتقل می‌شود، در حالی که صفحه نمایش از هسته داخلی در برابر تداخل خارجی محافظت می‌کند. فضای بین دو هادی کواکسیال با یک دی الکتریک پر شده است. و همچنین کل ساختار با عایق خارجی که اغلب جنس آن از پلی اتیلن یا پلی وینیل کلراید مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌باشد، پوشیده است. در نظر داشته باشید که استفاده از این عایق،  تا حد زیادی اتلاف انرژی الکترومغناطیسی را به حداقل می‌رساند. به لطف این ساختار کواکسیال، نه تنها خلوص بالای سیگنال ارسالی حاصل می‌شود ، بلکه امکانات گسترده‌ای برای تعدیل این سیگنال، زمانی که می‌توان مقدار قابل توجهی از اطلاعات را در یک پالس کوتاه منتقل کرد، به دست می‌آید. به بیانی کلی‌تر، ساختار این کابل را می‌توان به این شرح ارائه داد:

 • هادی داخلی: که از یک هسته یا از چند هسته به هم تابیده شده، تشکیل می‌شود. ماده مورد استفاده در ساخت هسته، می‌تواند یک مس ساده یا یک آلیاژ مسی یا آلومینیومی، و همچنین یک سیم مسی با پوشش آلومینیوم، یا برعکس، یک سیم آلومینیومی پوشش داده شده با مس باشد.
 • عایق ساخته شده از دی الکتریک جامد: این عایق، محل ثابتی از هادی‌های خارجی و داخلی را فراهم می‌کند.
 • هادی خارجی: این نوع هادی که به آن صفحه نمایش نیز می‌گویند، از فویل ساخته شده و روی آن لایه‌ای از آلومینیوم کشیده می‌شود. به عبارتی، هادی بیرونی معمولا از تعدادی هادی آلومینیومی یا مسی کوچکتر ساخته شده است. این هادی‌ها به یکدیگر بافته می‌شوند تا یک نوار در اطراف هسته دی الکتریک تشکیل دهند. برای کاربردهای فرکانس بالاتر، نوار قیطانی دوم یا نوارهای فویل آلومینیومی اغلب برای بهبود میرایی و اثربخشی محافظ اضافه می‌شود.

روکش کابل: روکش کابل،  هم در برابر ضربه فیزیکی و هم از اشعه ماوراء بنفش عملکرد محافظتی دارد. شایان ذکر است که روکش بیرونی کابل معمولا از دو ماده ساخته می شود: PVC (پلی وینیل کلراید) یا پلی اتیلن بسیار متراکم. پلی وینیل کلراید بسیار انعطاف پذیرتر از پلی اتیلن است، بنابراین کابل های روکش PVC بیشتر برای استفاده در خانه ها و آپارتمان ها استفاده می شود. در واقع، وظیفه اصلی روکش و  غلاف بیرونی، محافظت از کابل کواکسیال در برابر تاثیرات محیطی همچون  ضربه فیزیکی و تشعشعات الکترومغناطیسی است.

عنوان

بهترین مرکز خرید کابل کواکسیال

در صورتی که به دنبال دریافت پاسخ سوال خود مبنی بر اینکه چطور می‌توانید انواع با کیفیت این کابل را با بهترین قیمت تهیه نمایید؟ با کمال میل به این سوال شما پاسخ می‌دهیم. شما می توانید کابل کواکسیال را با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت از شرکت صنعت برق خریداری نمایید. در نظر داشته باشید که این مجموعه به دلیل حذف واسطه‌های متعدد در فروش و همچنین عرضه مستقیم محصولات خود از تولید کننده به مشتریان، توانسته است قیمت محصولات خود را بسیار خوش قیمت! تعیین نماید.

بنر تماس - صنعت برق

 چرا که در عرضه مستقیم، به دلیل حذف واسطه‌های متعدد و حذف هزینه‌های مازادی همچون هزینه حمل و نقل، هزینه تبلیغات و … محصول نهایی با قیمت تمام شده بسیار کمتری در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. بنابراین در خرید از این مجموعه تردید نداشته و با اطمینان خاطری تمام، از کیفیت و قیمت محصول، سفارش نهایی خود را ثبت نمایید.

عنوان

سوالات متداول 

از کابل کواکسیال برای چه استفاده میشود ؟

از کابل کواکسیال به طور گسترده‌ای برای انتقال سیگنال‌های اطلاعاتی در شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های نظارت تصویری، تلویزیون و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. هر چند امروزه با ظهور فناوری‌های انتقال سیگنال بی سیم بلوتوث یا وای فای، شدت استفاده از کابل کواکسیال کاهش یافته است، اما همچنان استفاده از آن، جهت انتقال سیگنال‌های اطلاعاتی بسیار رایج است.

ماهیت کابل کواکسیال را توضیح دهید ؟

کابل‌های کواکسیال را شاید بتوان رایج ترین، ابتدایی‌ترین و قابل فهم ترین کابل‌ها به شمار آورد. از این کابل‌ها، اساسا برای انتقال انرژی الکتریکی یا سیگنال از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود: برای اتصال یک منبع به یک بار، مانند فرستنده به یک آنتن.

رایج‌ترین زمینه‌های کاربرد این کابل را می‌توان به چه چیز شرح داد ؟

 • شبکه های رادیویی؛
 • سیستم های هشدار و نظارت تصویری.
 • سیستم های ارتباطی و اتوماسیون، کنترل و نظارت از راه دور.
 • سیستم های تغذیه آنتن؛
 • ارتباطات درون واحدی و بین واحدی به عنوان بخشی از تجهیزات رادیویی الکترونیکی.
 • کانال های ارتباطی در دستگاه های تلفن همراه رادیویی الکترونیکی، در لوازم خانگی و آماتور.
 • تجهیزات نظامی، هوانوردی و فضایی برای مقاصد خاص.

ثبت نظر