عنوان

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک، ابزاری الکتریکی است که وظیفه آن محافظت از خط برق در برابر خطرات و  آسیب‌های ناشی از جریان زیاد می‌باشد.

عنوان

خرید آنلاین کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک، ابزاری الکتریکی است که وظیفه آن محافظت از خط برق در برابر خطرات و  آسیب‌های ناشی از جریان زیاد می‌باشد. این خطرات هم می‌توانند یک جریان اضافه اتصال کوتاه باشند. و هم یک جریان الکترونی قدرتمند که برای مدت زمان زیادی از کابل عبور کرده و با ذوب بیشتر عایق، موجب گرم شدن بیش از حد آن می‌شود.

بنر تماس - صنعت برق

کلید اتوماتیک در این حالت با قطع جریان مدار، از وقوع هر گونه حادثه و عواقب منفی آن جلوگیری می‌کند. پس از نرمال شدن شرایط ، دستگاه دوباره می‌تواند به صورت دستی روشن شود.

در صورت نیاز به خرید این محصول، پیشنهاد می‌کنیم از مجموعه محصولات عرضه شده در وب سایت https://sanatbargh.com دیدن نمایید. همچنین جهت شناخت بهتر کارکرد محصول، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

عنوان

ماهیت کلید اتوماتیک

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، کلید اتوماتیک یک وسیله الکتریکی است که سیستم های الکتریکی یا الکترونیکی را در برابر اضافه بار و اتصال کوتاهی که ممکن است رخ دهد، محافظت می‌کند.

کاری که این سوئیچ انجام می‌دهد این است که با تشخیص عیب در مدار جریان ، به  طور خودکار عمل کرده! و پس از رفع مشکل برق، می‌توان آن را مجددا تنظیم کرد.

شایان ذکر است که نحوه عملکرد سوئیچ‌های اتوماتیک مشابه عملکرد فیوز می‌باشد، اما بدون ایجاد هیچ گونه آسیبی!  این سوئیچ‌های اتوماتیک، در خانه‌ها، شرکت‌ها و مشاغل مختلف بسیار پرکاربرد می‌باشند.

عنوان

انواع اصلی سوئیچ‌های اتوماتیک

لازم به ذکر است که کلیدهای اتوماتیک را می‌توان در سه طبقه کلی که از نظر طراحی با یکدیگر متفاوت هستند و برای کار با بارهای با اندازه های مختلف طراحی شده اند، گروه بندی کرد:

بنر تماس - صنعت برق
 • کلیدهای اتوماتیک مدولار: این کلیدها دارای عرض استاندارد بوده و برای جریان‌های کوچک طراحی شده‌اند. استفاده از این کلیدهای اتوماتیک در شبکه‌های برق خانگی و آپارتمان‌ها بسیار رایج می‌باشد. لازم به ذکر است که این کلیدهای اتوماتیک را نمی‌توان محصولاتی تمام عیار در نظر گرفت! چرا که وظیفه آنها محافظت از مدار و دستگاه های موجود در آن نیست، بلکه هدف آن تنها جلوگیری از برق گرفتگی هنگام لمس یک بخش روباز می‌باشد.
 • کلید اتوماتیک قالبی: نام این کلید اتوماتیک به دلیل بدنه گچی آن می‌باشد. این کلیدها تا ۱۰۰۰ آمپر را تحمل کرده و عمدتا در شبکه های صنعتی استفاده می‌شوند.
 • کلیدهای اتوماتیک هوایی: این سوئیچ‌ها برای کار با جریان‌هایی تا ۶۳۰۰ آمپر طراحی شده‌اند. شایان ذکر است که اغلب این کلیدها، سه قطبی است، اما اکنون دستگاه هایی از این نوع با چهار قطب نیز تولید می‌شوند.

عنوان

ساختار کلید اتوماتیک

بدنه یک کلید اتوماتیک، از مواد دی الکتریک ساخته شده است. این بدنه از دو قسمت تشکیل شده است که توسط پرچ‌ها به هم متصل می‌شوند. در صورت نیاز به جدا کردن قسمت بدنه، پرچ‌ها سوراخ می‌شوند و دسترسی به عناصر داخلی مدار شکن باز می‌شود. برخی از عناصر ساختاری این کلیدها به این شرح است:

 • پایانه های پیچ.
 • هادی‌های انعطاف پذیر
 • دسته کنترل.
 • کانتکت متحرک و ثابت.
 • محفظه قوسی.

عنوان

  مزایای استفاده از کلید اتوماتیک

در ادامه به برخی از مهمترین مزایای استفاده از کلید اتوماتیک پرداخته می‌شود:

 • تعویض مدار الکتریکی (قابلیت خاموش کردن منطقه حفاظت شده در صورت قطع برق).
 • قطع برق مدار در صورت وقوع جریان‌های اتصال کوتاه در آن.
 • حفاظت از خط در برابر اضافه بار در هنگام عبور جریان بیش از حد از دستگاه (این اتفاق، زمانی می‌افتد که کل توان دستگاه‌ها از حداکثر مجاز بیشتر شود).

شایان ذکر است که کلیدهای اتوماتیک  به طور همزمان می‌توانند عملکردهای محافظتی و کنترلی را انجام دهند.

عنوان

سوئیچ اتوماتیک چگونه کار می کند؟

وظیفه اصلی این ابزار الکتریکی این است که پس از تشخیص ایراد در سیستم، جریان برق را قطع کرده! سپس با دریافت سیگنالی مبنی بر رفع مشکل، برق را بازیابی می‌کند. نحوه عملکرد این کلید به این صورت است که کلید مغناطیسی گرمازا ، مدار را باز می‌کند تا از سیستم به هنگام گرم شدن بیش از حد محافظت کند.

به عنوان مثال، هنگامی که لوازم خانگی، انرژی را فراتر از بار موجود مصرف می‌کند، جریان گرمایی بیش از حد تولید می‌کند که می‌تواند به اتصالات، عایق‌ها و حتی لوازم الکتریکی آسیب برساند. در این شرایط، کلید اتوماتیک دست به کار شده و به طور اتوماتیک عبور جریان را قطع می‌کند!

لازم به ذکر است که قوانین حوزه انرژی، پارامترهایی را تعیین کرده است که به شما امکان می دهد از سیستم الکتریکی در برابر بارهای اضافی محافظت کنید. و نوع تنظیماتی را که یک کلید اتوماتیک باید داشته باشد را تعیین کرده است.

در نظر داشته باشید که اتصال کوتاه معمولا زمانی ایجاد می‌شود که در داخل سیستم الکتریکی یا یکی از وسایل الکتریکی مورد استفاده ایراد وجود داشته باشد. این امر، یک پدیده بسیار خطرناک است،  زیرا جریان اتصال کوتاه می‌تواند آنقدر زیاد باشد که به سیستم آسیب وارد کند و همچنین می‌تواند برای کسانی که در آن محیط زندگی می‌کنند یک خطر عمده باشد! هنگامی که یک اتصال کوتاه رخ می‌دهد، سوئیچ به طور خودکار خاموش شده و سپس یک نیروی مغناطیسی ایجاد می‌شود که نیروی کشسانی فنر را شکست داده و مدار را باز می‌کند.

عنوان

کلید اتوماتیک در کجا نصب میشود؟

این کلیدهای مدار در نزدیکی کنتور قرار می گیرند تا بتوانند خطوط مختلفی از خانه را که از تابلو برق شروع می‌شوند، جدا کنند. در کنتور، سوئیچی وجود دارد که در صورت تجاوز از حداکثر توان تعیین شده در قرارداد با تامین کننده انرژی، خاموش می‌شود. قطع کننده مدار به پایانه‌های مربوطه متصل شده  و یک اتصال سری ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است که در صورت سوختن کلید اتوماتیک ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید مشکل از کجاست.

سوختن کلید می تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین ضروری است که مشخص شود آیا کلید اتوماتیک معیوب است (و در این مورد می‌توان آن را تعمیر کرد) یا سوخته است (در این مورد باید تعویض شود). در هر دو شرایط بهتر است با تکنسین‌های متخصص در این حوزه تماس بگیرید.

عنوان

بهترین مرکز خرید کلیدهای اتوماتیک

در پایان لازم به یادآوری است که در صورت نیاز به خرید کلید اتوماتیک برای مصارف خانگی و صنعتی خود می‌توانید با کارشناسان فروش مجموعه صنعت برق تماس بگیرید. این مجموعه از جمله مراکز شناخته شده در عرضه و توزیع کلیدهای برخوردار از استانداردهای کیفی لازم بوده و از این منظر، توانسته است خوشنامی قابل توجهی در بازار برای خود دست و پا نماید!

عنوان

سوالات متداول 

ماهیت کلید اتوماتیک را توضیح دهید ؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، کلید اتوماتیک یک وسیله الکتریکی است که سیستم های الکتریکی یا الکترونیکی را در برابر اضافه بار و اتصال کوتاهی که ممکن است رخ دهد، محافظت می‌کند. کاری که این سوئیچ انجام می‌دهد این است که با تشخیص عیب در مدار جریان ، به  طور خودکار عمل کرده! و پس از رفع مشکل برق، می‌توان آن را مجددا تنظیم کرد.

انواع اصلی سوئیچ‌های اتوماتیک را نام ببرید ؟

کلیدهای اتوماتیک مدولار
کلید اتوماتیک قالبی
کلیدهای اتوماتیک هوایی

ساختار کلید اتوماتیک را توضیح دهید ؟

 • پایانه های پیچ.
 • هادی‌های انعطاف پذیر
 • دسته کنترل.
 • کانتکت متحرک و ثابت.
 • محفظه قوسی

ثبت نظر